| irinel171 a întrebat:

Ajutor vreau sa ma siunucid! Sunt baiat am 15 ani dar am foarte multe probleme nu reusesc deloc sa ma obisnuiesc la liceu colegii sunt naspa ma vorbesc mereu pe la spate fac misto de mine acasa tata e alcolic bea mereu si cand se enerveaza ma injura mamei nu-i pasa de mine nicioodata n-am simtit ca ma iubesc ca pe fratele meu mai mare decat mine cand era el ca mine iau oferit totul mie nici macar nu-mi dau bani m-am saturat de tot nimeni nu ma intelege ma gandesc sa ma sinukid am atatea probleme m-am saturat de atatea greutati si de tot nu stiu nu mai pot!

12 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Sinuciderea este o solutie permanenta la o problema temporara.Viata este cea mai frumoasa,indiferent daca este grea,nimic nu este complicat, noi complicam lucrurile necomplicate, chiar daca ai atat de multe probleme fii tu fericit, soarele va rasari in viata ta, pentru ca tu vei realiza iubirea absoluta.

Răspuns utilizator avertizat
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Irinel,

Intelegem situatia dificila in care te afli si vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Jijell a răspuns:

Iesi afara, cauta-ti un anturaj. Nu conteaza acum daca bun sau rau, te va ajuta si vei castiga niste experienta. Cat despre colegi... ori ii ignori, ori ii bati. Prima metoda e mai grea, dar mai eficienta, nu necesita efort si nu atrage atentie nedorita din partea profesorilor. Cu bataia nu e chiar bine, mai ales ca ti se poate intoarce cand nu te astepti. Am facut si eu urat de multe ori, insa in general evit scandalul. E o vorba care zice asa: "Cui spune ca ii place la scandal, inseamna ca nu a fost niciodata."

Eu in generala aveam probleme cu colegii, prin liceu deja imi revenisem. Ne faceam multe magarii unii altora (gen furat/ascuns ghiozdane prin diverse locuri), dar era o chestie de colectiv, nu era unul care sa i se faca numai lui, sau unul caruia nu i s-a facut niciodata.

Oricat crezi ca e de grea viata, mai ai mult de mers in fata, si in scurt timp drumurile se vor deschide daca esti in locul potrivit la momentul potrivit, si inveti sa vorbesti cu cei din jur. Comunicarea si puterea de convingere te duc foarte departe.

Nu iti lua viata, ti s-a dat in maini ca sa schimbi ceva, nu ca sa renunti. Aruncandu-te in necunoscut, nu ai nicio garantie ca "dincolo" va fi mai bine.

| MerVeilleuX a răspuns:

Aşa e viaţa... uneori e naşpa, alteori ţi se va părea bună. Încearcă să te apropii de părinţii tăi, să nu fi indiferent, aşa le câştigi atenţia, într-un fel. Poate încerci să-i ceri mamei tale sfaturi despre colegii tăi, să o întrebi ce să faci, astfel poate se va simţii femeia importantă, va simţii că ai nevoie de ea. Şi în privinţa colegilor tăi, că ştim sau nu, toţi avem astfel de probleme şi nu vei scăpa niciodată de bârfitori.

| melittlelioness a răspuns:

Vviata e grea...e o lupta cintinua
sa renunti? ...este dovada unui om las...viata a dat.o dumnezeu si tot el o ia
inceraca sa apelezi la fratele tau, poate te ajuta
sa te sinucizi nu e nici pe departe o solutie.
unchiul meu a plecat la varsta ta de acasa in Turcia nnumai cu banii de paine.numai el stie cum s.a chinuit.acum este in Italia si are o firma prospera de calculatoare care e estimata la 1 mld de euro.niciodata nu stii de unde vine norocul si nici macar nu stii de ce poti sa fi in stare
ai mai multa incredere in tine si invata sa pretuiesti atat cat ai.gandeste.te ca altii nu au nici pe sfert din cat ai tu
aia care sunt, sunt parintii tai...RESPECTA.i asa cum sunt, iar tu invata ca sa poti scapa de viata care o ai acum

| crissadeea a răspuns:

Nu este ok ce ti se intampla, dar nici ceea ce vrei tu sa faci nu este indicat. Incearca sa mergi la psihologul scolii si el iti va da mai multe explicatii, nu trebuie sa iti fie rusine sa mergi la el/ea pentru ca nu inseamna ca esti un copil nebun daca te duci acolowinking. Sigur de va ajuta sa treci peste si iti va spune cum sa comunici mai bine cu mama ta si cu colegii happy

| GangstaGlock a răspuns:

Man,stiu cum e cu colegii, si pe mine ma trateaza tot la fel.Incearca sa-i ignori, sau dupa ore la dai 2, 3 sau mai multi pumni in gura.Nu te sinucide, mai intai gandeste-te la CEL DE SUS! Incearca sa fii mai puternic! Mai dur nu lasa pe nimeni sa te calce in picioare, calca-i tu pe ei! Dar cu parintii nu stiu ce sa zic e cam naspa rau de tot! Fii dur cu ei comenteaza daca te injura si astea (ex:eu ce sunt aici! m-am saturat de voi nu v-a pasat niciodata de mine si m-am saturat de voi!) Cam asta pot sa zic man! Sa respecti pe cine te respecta!

| Eusiatat01 a răspuns:

Am trecut prin ce treci tu, si crede-ma suicidul nu este o solutie. Important e sa fii tare si sa treci peste. Din cauza colegilor am avut si eu multe de suferit. Am intrat in spital din pricina lor. Dar mi-am luat inima in dinti, le-am spus ce aveam de spus. Si apoi m-am dus si mi-am cautat singura alt liceu in care sa ma transfer. Si am reusit sa ma transfer. Cat despre parinti, am fost indiferenta cu ei, si pana la urma au inceput sa se intrebe de ce ma comport asa si si-au revenit si ei. Dar retine : FII TARE!

| irinel171 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, o sa incerk sa merg mai departe si sa va urmez sfaturile Multumesc tuturor!

Răspuns utilizator avertizat
| RossanaMaria a răspuns:

Ma descrii pe mine cand eram in clasa a 9a, si mama a plecat din tara chiar atunci, am ramas cu tata care era un alcoolic si am luat medicamente sa ma sinucid de cateva ori, am avut noroc ca ultima data m-a salvat prietena mea cea mai buna ca daca nu...nu stiu ec ar fi fost. apoi am realizat ce prostie mare am vrut sa fac, nu e bine sa ai asemenea ganduri. ai 15 ani si o viata inainte, lupta sa mergi mai departe, mama ta sigur are destule probleme cu tatal tau si din pacate tu suferi din cauza asta, incearca sa te tii de scoala, sigur ai o pasiune, fa ceva ce iti place, sunt atatea cursuri gratuite de dans, canto sau alte chestii... nu te da batut! anii trec si vei realiza ca toate astea te-au facut sa fii mai puternic!