| biancamaria1998 a întrebat:

Alaltaieri tenul meu arata ok dar astazi arata monstruos. Mi-au iesit costuri pe frunte, pe barbie si in zona gurii. Nu vreau sa ma duc la dermatolog fiindca am mai fost si produsele pe care mi le-a dat nu si-au facut efectul. Uneori tenul meu este uleios, alteori uscat sau intre. Ce produse mi-ati recomanda pentru cosuri? Efectiv nu le mai suport si atunci cand am tenul cat de cat ok tot se vad semnele de la cosuri. Va rog sa-mi spuneti ce sa fac. Am incercat 3 zile pe saptamana masca cu miere si scortisoara dar nu prea am vazut nicio diferenta.

2 răspunsuri:
| Cosmin89321 a răspuns:

Eu nu am nimic de recomandat, doar incearca sa nu te atingi pe fata,sa te speli des si sa stai hidratata, astea au functionat partial la mine, mi-au redus cu mult din cosuri. Plus, nu iti stiu dermatologul, dar nu pare o idee buna sa fugi de el, adica are mult mai multa experienta decat tine in domeniul asta.

| Ganduricolorate a răspuns:

Buna! Nu iti recomand sa fugi de dermatolog. Si eu m-am confruntat cu probleme ale tenului. Am aruncat banii pe produse din farmacie luate fara o prescriptie medicala care nu isi faceau efectul. Am intalnit insa unnl doctor dermatolog bun si intr-un final am descoperit ca aveam o problema hormonala. Trebuie sa descoperi care e cauza, pentru ca mai apoi sa o poti trata. Incearca sa ai o alimentatie sanatoasa, pentru ca ceea ce mancam se reflecta si in calitatea pielii noastre. Nu incerca sa iti maschezi acneea cu fond de ten sau produse de make up care fac ca pielea sa nu respire, pentru ca e posibil sa iri agraveze problema. Sfatul meu e sa cauti un medic dermatolog bun care sa iti dea un tratament specific pielii tale. Numai bine!