| Saddest a întrebat:

Alocatie dupa 18ani. Am o intrebare, urmeaza sa implinesc 18ani iar la liceu am facut cerere sa primesc alocatia prin posta(neavand card la momentul actual). Dupa ce mi-am facut card am facut cerere la Directia de Munca si Protectie Sociala pentru a primi alocatia pe card(cererea la liceu pentru alocatie dupa 18ani e facuta pentru alocatie prin posta). O sa primesc alocatia dupa 18ani prin posta sau tot pe card? Avand in vedere ca eu o primeam pe card dar cand am facut cererea am selectat prin posta.

Răspuns Câştigător
| Zorn a răspuns:

O s-o primeşti prin poştă, dar sunt cazuri în care întârzie şi poţi să nu o primeşti o lună, iar luna următoare să primeşti echivalentul şi pentru luna în care nu ai primit.

7 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Prin poștă cred.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Andreeush):

Este la alegerea beneficiarului.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Modul de plata se face, la alegerea beneficiarului, prin posta sau pe card. Pentru schimbarea modului de plata, se face o cerere.

| Eugen80 a răspuns:

De ce trebuie sa primesti ajutor social la 18 ani? Acela este somaj, nu alocatie!
Ai terminat scoala, ai luat BAC-ul, daca dai la facultate bine, daca nu, cauta-ti serviciu.
De ce trebuie sa ceri bani dupa ce nu ai muncit o ora in viata ta? Ajutorul social sau ajutorul de somaj se da persoanelor care nu mai au loc de munca sau au alte probleme sociale si nu pot lucra in acel moment.
Ai iesit direct somera de pe bancile scolilor? Iti trebuie bani de tigari sau bautura?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Eugen80):

Alocatia de stat pentru copii nu este ajutor social si nici indemnizatie de somaj.
Copiii cu vârsta cuprinsă între 2 şi 18 ani, precum şi pentru tinerii care au împlinit vârsta de 18 ani şi urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional au dreptul la alocația lunară din partea statului.
E bine sa mai si citim.

| Saddest explică (pentru Eugen80):

Ce irelevant esti, asa e...toti primesc alocatie pana la finalizarea studiilor chiar daca au 18ani+.

| cristiflori98 a răspuns:

Posta.