| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si as vrea sa fa muschi ...adica sa am mai multa forta...cum as putea face asta. exemple de exercitii cu gantera

5 răspunsuri:
| cockie_green a răspuns:

Nu fa prostia sa te apuci cu gandere decat din alea de aerobica de un kg deoarece poate sa iti opreasca cresterea. Daca vrei sa faci muschi du-te la cursuri de inot sau fa un sport la sala mergi si tu pe la 15-16 ani

| Spike189 a răspuns:

Ok. Tot la 13 ani am inceput si eu.pai simplu, depinde si ce greutate are gantera. Poti sa incepi cu 5Kg. Stai jos, tii gantera in mana cu care vrei sa faci, tii cotul sprijinit de partea laterala a genunchiului si ridici usor si pe urma ii dai drumu usor. sau poti sa ridici repede si sa dai drumu usor. doar ca sa nu dai drumu repede, ca altfel nu obtii nimica. si pur si simplu, poti descoperii singur miscari. stai in picioare si ridici gantera in fata, intr-o parte. 4 serii de cate 10 repetari fiecare

| NONAMEONe a răspuns:

Astepti macar pana la 16 ani... pentru ce ai vrea tu forta?
daca nu faci ceva de performanta eu zic sa o lasi balta pana la 16 ani... mai tarziu ai sa afli si de ce

| ThiPaRu a răspuns:

Iti recomand sa mergi la sala cu un antrenor, si sa mananci foarte bine mai ales daca esti ectoform(slab), unele din exercitiile de pe site-ul urmator le poti face si acasa daca ai gantere sau o bara... http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii/page1.php

| Handrei123 a răspuns:

Daca faci exagerat pentru coapse,, nu mai cresti"
celelalte grupe de muschi nu au nici o treabawinking...si eu fac sala de 2 ani, si pot spune ca fac multe exercitii pentru coapse si am 1, 76big grin