| Kiduuuu1445 a întrebat:

Am 14 ani, 1.60 inaltime, 47 kg, 86-63-87. E bine? Mama mea nu ma alsa sa ma epilez straight face, cum as putea sa o conving, pentru ca eu nu mai pot purta pantaloni scurti si mi-e foarte cald. big grin. La scoala imi iese media cam 9.64. Este bine? straight face. Eu cred ca nu. Si ultima intrebare. Daca port fusta imi sta foarte bine. Dar am impresia ca rad toti de mine straight face. si de aceea nu mai port. Ce sa fac? Multumesc :*.

Răspuns Câştigător
| mariaw a răspuns:

Ai f multe nelamuriri, si majoritatea vin de la lipsa de incredere in tine(rezolvabil de altfel)
1.Raportul inaltime-greutate e bun. Si-apoi esti in plina dezoltare, deci probleme poti sa-ti faci abia la sfaristul adolescentei
2.In legatura cu epilatul, incerca sa-i explici cu argumente de ce ai nevoie de asta(ca sa te simti bine in pielea ta, pentru ca e inestetic). Cred ca ea vrea ca tu sa nu te-mpovarezi cu asa ceva "devreme"(desi nu e cazul). Dar spune-i ca nu e o povara pentru tine si ca e absolut normal sa vrei asta. Daca nu e de acord, pune-o in fata faptului implinit, si o sa vada cu ochii ei ca nu are de ce sa se opuna.
3. Daca vroiai medie mai mare, trebuia sa te preoocupi de asta in timpul anului. Acum nu mai ai ce face. Deci daca vrei mai mult de la tine, abia anul viitor e contextul in care poti schimba ceva. Nu astepta de la mine sa spun ca e o medie ok, pentru ca numai tu poti decide ce te multumeste.
4. Esti fata. Asa ca simte-te libera sa porti ce vrei, atat timp cat te simti confortabil. Nu te priva de anumite lucruri doar pentru ca ai tu anumite impresii(posibil eronate). Oamenii te vad in felul cum ii lasi tu sa te observe.

2 răspunsuri:
| Firefly a răspuns:

Te epilezi fara sa stie. Dupa ce te epilezi ii zici ca te-ai epilat.Nu va avea incotro si va trebui sa accepte.

| ana1234 a răspuns:

La 14 ani esti cam mica de inaltime, dar daca iti sta bine cu fusta inseamna ca ai picioare lungi comparativ cu corpul.Eu m-am epilat prima data la 11 ani pe ascuns cu aparatul.Fraiera de mine nu a rezistat decat la un picior si m-am dus jumatate epilata la mama care a fost nevoita sa ma epileze si pe celalt cu ceara. e cel mai bine sa folosesti ceara prima data. dupa vreo 4 luni de epilari cu ceara o sa te epilezi o data la 3-4 saptamani depinde daca esti blonda sau bruneta.La 14 ani trebuie sa fii in clasa a 7-a sau a 8-a si mi se pare ca media 9. 64 este o medie foarte mare.Am o medie putin mai mica decat tine la care am muncit destul de mult deci cred ca e buna media.In cazul in care te epilezi poti sa porti si fusta, nu te sfatuiesc sa porti fusta cu par pe picioarewinkingwinking