| imyourdestiny2 a întrebat:

Am 14 ani jumate, invat foarte bine, dar nu ma inteleg deloc cu mama (eu stau numai cu mama, parintii sunt divortati). As vrea sa-mi pun unghii cu gel, sa imi cumpar haine noi, sa ies afara si seara, sa imi fac suvite, sa stau mai mult pe net.etc.dar nu ma lasa si imi spune ca nu intelege de ce ma preocupa chestiile astea in loc sa citesc o carte sa invat.Si ma cert cu ea incontinuu.Am incercat sa o fac sa inteleaga dar degeaba nicio sansa nu am. Ea are o prietena buna cu care povesteste si nici prietena ei nu e de acord cu ce vreau sa fac.Prietena ei are o fata mai mica decat mine si o influenteaza pe mama ii spune sa-mi taie internetul etc. iar mama are incredere in ea. ce pot sa fac eu ca sa-mi acorde mai multa libertate?

6 răspunsuri:
| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Ai destula libertate. La 14 ani trebuie sa inveti! ai toata viata pentru restul lucrurilor. Asculta-ti mama, nu iti vrea raul

| LucKy_6512 a răspuns:

Doamne ce nu sufar specimenele astea de femei...sa-si vada de copii lor...ale dracul nebune cat despre raspuns nu am idee ce ai putea sa faci in aceasta privinta scuzewinking poate doar sai dai cu ceva in cap aleia.

| pick1990 a răspuns:

Parerea mea este sa ai o discutie serioasa cu ea, in care sa o rogi sa iti ofere mai multa libertate.Cu suvitele si unghiile cu gel nu stiu ce sa zic, dar in legatura cu hainele, internetul, telefonul, iesitul sunt foarte de acord. Incearca sa o convingi ca poate sa aiba incredere in tine

| marymartvd a răspuns:

Cred ca cea mai buna metoda este sa ii castigi increderea si sa faci uneori si ceea ce spune ea pentru a-i da siguranta ca ea este cea care detine controlul. Nu incerca sa o convingi impunandu-ti vointa incearca sa o convingi ca parul cu suvite si unghiile cu gel nu vor avea un efect negativ asupra ta si ca vei continua sa inveti la fel de bine ca pana acum. Pentru a o convinge de asta poti sa ajungi la o intelegere cu ea(ex:imi dai voie sa ies o seara afara si dupa daca exista o schimbare in comportamentul meu sau la scoala renunt la a-mi mai pune unghii cu gel). Parerea mea... sper ca am fost de ajutorbig grin

| noob a răspuns:

Vii beata acasa si faci scandal

| Flyn a răspuns:

Crezi ca numai tu esti in aceasta situatie?sadpe mine parintii ma pun sa invat...eu in locul taw ma duceam la prietena aceea a mamei tale si ii faceam scandal sa termine odata ca nesimtirea asta... ce se baga ea, sa isi vada de fisa! si apoi m'as duce acasa si i'as spune mamei ca sunt si eu copil.am dreptul sa ma distrez, si as mai intrebao:''pe tine mama ta te tinea numai in casa si te punea sa inveti mereu, nu aveai voie nici sa iti dai cu ruj pe buze? intelege'ma si uh te rog. daca ma lasi sa fac ce vreau iti promit ca voi fi mai responsabila!''succeswinking