| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si as cam vrea sa ma apuc de antrenament(gantere, haltere etc)si as vrea sa stiu daca este bine si daca nu ce fel de antrenament ar trebui sa fac si ce fel de mancare ar trebui sa mananc pentru a ma forma un pic.Multumesc happy

12 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

E bine si eu m-am apucat tot la 14 ani si nu ma mao doare spatele happy Mananca salata Cel putin in fiecare spatamana, mananca echilibrat, cat despre antrenamente fa ce faci la ed. fizica si mai fa genoflexiuni, abdomene si flotari in plus.

| daniDeeDee a răspuns:

E bine... apuca-te de antrenament, mananca cat mai multe fructe happy bafta!

| deejayra a răspuns:

Depinde ce exercitii faci... ia-ti niste gantere de 3 kg si fa ridicari la piept in pozitite de drept...ridicari pe lateral in pozitie de drept... abdomene, flotari

| Andy~~Black~~Underground~~Mafia a răspuns:

Nu face prostia asta... daca te duci la sala si o sa tragi de fiare nu o sa ma cresti in inaltime am multi prieteni din astia cu muschi care se duc la sala si le-am zis sa ma duc si eu si acceasi problema nu ma cresti daca faci din astea de acum. o sa vezi cand toti o sa creasca si u o sa ramai la fel

| pisoias29 a răspuns:

Hmm, depinde ce inaltime ai. Eu am auzit ca daca mergi la sala nu mai cresti in inaltime happy decizia iti apartine bafta!

| peanut a răspuns:

Sa NU dea sfantu sa crezi in mitu cu inaltimea. acum depinde, daca esti slabanog sa nu te duci la sala, daca esti mezo (nici slab nici gras) du-te, daca esti fatty, DUTE (in regim de urgenta). ai mare grija cu greutatile si nu faci nimic fara instructor. nu iei steroizi, mananci ce iti zice el, preferabil 5-6 mese pe zi, multa carne de pui si nu uita ca sunt o gramada de mituri cretine. eu am crescut 2 cm din iunie de cand m-am apucat de sala, stai linistit

| giulia_6563 a răspuns:

Hai sa iti spun o chestie ai 14 anii si esti in crestere nu iti este recomandat sa incepi sa te duci la o sala de forta de la varsta asta. gandeste-te pe la 18 anii sa mergi la sala.acum te sfatuiesc sa faci mult sport ca de exemplu atletism deoarece in acest sport se incadreaza toate exercitiile posibile iti tonifiaza foarte bine masa musculara prinsadflotari, abdomene, genoflexiuni.etc.). te sfatuiesc sa mananci sanatos si regulat(carne, lactate, fructe )si daca te apuci de vreun sport incearca sa bei multa apa te ajuta. incearca si ai sa vezica ca o sa dea rezultate. a si nu uita de incalzirea de dimineata sau seara mergi in parc si desfasoarate

| crd7 a răspuns:

Sal si eu am 14 ani si intr-un timp ca gandisem ca tine sa ma apuc dar. Am citit pe net si mi-a spus si taicamiu ca nu prea este indicat sa te apuci de la varsta asta. Eu m-am apucat de flotari, abdomene, tractiuni. Faci cum vreiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e bine sa tragi de gantere pana nu te dezvolti complet. (adica 18-20 ani )
Ca sa te mentii in forma, e suficinet sa alergi, flotari, abdomene

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nare ma nimic daca faci de la 14ani doar sa nu ridica greutati deasupra capului atunci te apasa pe coloana si s-ar putea sa numai cresti da daca faci cu gantere de 5, 10kg pentru biceps si triceps nare nimic eu fac de 4luni si mamk dezvoltat foarte frumos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ramai mic decat daca ridici deasupra capului

| magnetic a răspuns:

Nare nimic daca te apuci de la 14ani de sala doar sa nu ridici greutati deasupra capului deoarece te apasa pe coloana si atunci s-ar putea sa ramai mic eu am tot 14ani si fac de 4luni antrenamente acasa si mai fac si cateodata sala si sa stii ca m-am dezvolat foarte frumos