| laurentiu_8999 a întrebat:

Am 15 ani si dupa ce termin liceul vreau sa plec in strainatete...cum imi fac un contract de pe acum sau cum se procedeaza sa pot pleca dar sa am totul asigurat?

4 răspunsuri:
| Cretaker a răspuns:

Daca vrei sa pleci in strainatate nu poti, nu ai 18 ani.

Insotitor, blahblah. Daca ai parintii in strainatate si te duci la ei sa faci liceul, asta e altceva.

| mihai_2762 a răspuns:

Salut! frate prieteneste te intreb cat de mult vrei sa pleci? vrei c adevarat sau doar vrei?

de la "a vrea" sa pleci la cu "sa vrei cu adevarat" e foarte mult de mers. e greu frate si scuza-ma esti inca mic crede-ma ca stiu ce zic.de obicei nu se face nici un contract poti sa pleci in anglia la o facultate foarte leger crede-ma doar pe baza unui eseu facut in limba engleza oamenii iti promit sa primul an te tin ei pe banii lor iar din anul 2 iti gasesc ceva de munca dupa ore da ai grija pentru ca anglia este o tara scumpa.nu se face nici o pregatire speciala inainte ca sa poti pleca. dar cum tiam spus trebuie sa vrei cu adevarat sa pleci. dupa parerea mea este cel mai bine asa si dupa fac poti sa pleci unde vrei u sa faci un master. bafta in ceea ce vrei sa faci! mult noroc! te rog nu lua ce am scis in ras pentru ca stiu ce zic.intereseazate mai mult pana sa faci pasul asta.bafta!

| ღjust meღ a răspuns:

Nu vreau sa consideri ca nu-ti respect decizia, dar nu crezi ca e cam repede sa te gandesti la strainatate? adica, abia ai inceput liceul, si deja te gandesti la plecat.sa stii ca acolo nu te vor intampina cu flori, si nici nu vei sta pe puf (mai ales daca nu ai o facultate). apoi, sunt multe "capcane" pe care unii oameni ti le pot "pune". nu poti fi sigur ca cel de la celalalt capat al firului este sincer, si ca-ti va oferi tot ceea ce spune.
te inteleg ca nu vrei sa ramai in tara asta, asa cum e ea.sunt foarte putine exceptii care mai au speranta ca totul va fi bine.eu una sunt destul de rezervata, si vreau cu adevarat sa plec (dupa ce termin facultatea) in Germania, Marea Britanie, Franta, Spania sau de ce nu, S.U.A.stii,cred ca "nicaieri nu-i ca acasa" este inlocuit de "fugi cat mai poti". daca se va schimba ceva in bine, sunt deschisa sa raman aici, dar daca nu...bye-bye Romaniawave!
sfatul meu e sa faci o facultate, sau sa te specializezi in ceva, apoi sa pleci. oamenilor cu mai mule diplome li se deschid mai multe portitewinking
succes!

| aangelia a răspuns:

Tu singur?rolling on the floor)))