| cksajbkb a întrebat:

Am 15 ani si merg la sala de vreo 4 luni si as vrea sa stiu daca e bine sa iei proteine, creatina sau altele adica daca chiar te ajuta si nu daca te lasi de sala sa se lase si muschi si vreau sa mentionez ca nu am luat nimic pana acum si merge bine cu ridicatul greutatilor dar am un prieten care a inceput sala in acelasi timp cu mine si a luat creatina aproape in fiecare zi si ridica dublu decat ridic eu, si vreau raspunsuri de la cineva care stie ce zice sau a luat si el vreun supliment!

5 răspunsuri:
| Dominicc a răspuns:

Twinky nu e chiar asa. Nu iti distruge nimeni sanatatea ci tu insuti. Adica daca iei fara cap.

Ideea e sa nu exagerezi cu nimic. Normal nu e indicat sa mergi la sala chiar de acum si sa tragi tare pentru ca oasele tele se dezvolta si ca urmare se poate ca pe viitor sa ai coloana stramba. Deci. slow cu sala.

Sala se face in 2 feluri. de 2-3 ori pe saptamana- intretinere
de 3-4 ori deja e pentru antrenarea muschilor.

Proteinele au rolul de a baga in organism ceea ce tu nu iei in total din alimente. Cum ar fi proteine din carne/lactate etc.

Ajuta si la formarea muschilor mai repede si creste si forta dar nu in totalitate. Acum depinde si ce proteine iei. mai ieftine. mai scumpe. etc. Prafuri sau batoane. Prafurile sunt mai indicate. cele care se amesteca cu apa/lapte/suc.

Creatina e nasoala. Nu recomand decat in masuri mici in amestec cu proteinele. Din creatina poti avea eruptii de piele sau diferite boli de piele. Multe organisme nu suporta creatina si se produc reactii adverse deci. proteinele raaman ca baza.

Proteinele nu sunt asa toxice precum se zice si numai persoanele sceptice au ceva impotriva. Atata timp cat ai un numar de consum. si nu te rezum numai la ele. e ok. Adica iei. pauza. iei. pauza. si in prealabil tragi la sala.

Muschii nu se lasa decat de la steroizi si creatina. Astia sunt mult mai artificiali decat proteinele.

Muschii de formeaza apoi ii intretii si acasa cu flotari sau tractiuni.

Totu e sa faci cu cap si nu aiurea. Intra pe forumuri de profil si o sa primesti mukt mai multe indicatii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dominicc):

Serios? muschii se lasa de la creatina?

tu esti REDUS MINTAL? creatina se gaseste in carne, peste, etc., inseamna ca TOTI care nu sunt vegetarieni au muschii lasati

copil idiot...

| Twinky a răspuns:

Ce va mai place sa va distrugeti singuri sanatatea. v-a facut Dumnezeu sanatosi si voi nu apreciati, ii dati cu piciorul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Twinky):

De ce ii da cu piciorul?

tu ai HABAR macar despre ce e vorba? sau esti un copil mic, care nu a citit o carte de nutritie in viata lui?

| cksajbkb explică:

Daca nu ai vazut am mentionat ca nu am luat niciodata nimic si as vrea sa stiu doar daca m-ar ajuta si tu crezi ca daca ai o conditie fizica buna iti distrugi sanatatea?