| Gheorghe888 a întrebat:

Am 15 ani si o săptămână și 1.83.Stiu ca sunt înalt dar as vrea sa mai cresc deoarece am un prieten care era mai scund ca mine (avea cam 1.78)iar pe timpul clasei a8a a crescut mult si a ajung la 1.85.Am alt prieten care era putin mai scund ca mine la sfârșitul clasei a7a (1.82)iar pe durata clasei a8a a crescut dar și în vacanta acesta (tatăl lui este înalt, are cam 1.89-1.90 iar prietenul meu este aproape cât el).Ps:Stiu ca sunt înalt dar tot vreau sa cresc deoarece am rămas cu gândul la ideea de a fi cel mai înalt din prietenii mei.Eu nu am crescut de un an iar un motiv cred ca ar fi și faptul că ma pregăteam din greu pentru Evaluarea Națională (între orele 15:00-24:30)si si din acest motiv nu făceam deloc sport deoarece nu aveam timp plus ca eram foarte stresat (am intrat cu media 9.87)nici în această vacanta nu am crescut deoarece m-am pregătit din greu la informatica si fizica. Daca m-as inscrie la inot( 20 sedinte pe luna)pana la sfarsitul anului scolar si in vacanta si m-as inscrie la un handbal sau bascket credeti ca pot ajunge la 1.90?

2 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

La 1.80 esti perfect, orice depaseste 1.85 deja incepe sa fie o problema pentru articulatii si oase. Oricum de la 15 ani pana la 21 o sa mai cresti intre 3-8 cm asa ca totul este cum iti doresti.

| adytzoi a răspuns:

Inaltimea e determinata genetic, nu poti face nimic sa cresti mai mult.(bine, nu vorbim de tratamente hormonale&stuff)