| Mottyqueen a întrebat:

Am 16 ani și am un prieten de aproape un an și jumătate. Câțiva din colegii lui din generală sunt colegi de liceu cu mine. El e la alt liceu. Așa ne-am cunoscut. Am iesit de multe ori împreuna cu el și colegii mei de clasa. Totusi, in urma cu vreo trei luni a avut loc o altercație intre el și colegi și l-au exclus din grup și fizic și de pe Instagram. O perioada am fost alături de el, adică nu am mai iesit nici eu cu proprii colegi.Ne întâlneam noi doi și cam atât. La in moment dat el și-a făcut alți doi prieteni și a început sa iasă aproape zilnic cu ei. I-am spus ca ma deranjează, de-abia ne vedem o data pe săptămâna. Ca eu am rămas fără prieteni, încerc și eu sa-mi fac alții dar e mai greu la mine. Acum ca a venit si vacanța de vara, e f greu. Am avut discutii grele și i-am spus ca in cazul asta ma alătur din nou colegilor mei. Nu e un șantaj, nu ma înțelegeți greșit, dar chiar nu am cu cine sa mai ies afară! Pana la urma chiar asta am și făcut, fiindcă el nu și-a schimbat atitudinea in urma discuțiilor. Am inceput sa ies din nou cu colegii prin oraș și ne înțelegem bine. Lui, bineînțeles, nu-i convine, avem din nou discutii serioase. De curând colegii au plănuit sa mearga la mare și m-au invitat și pe mine. Bineînțeles, fără el.
Nu știu ce sa fac, nu vreau sa ne despărțim, țin f mult la el! Noi ne-am înțeles bine, avem gusturi comune, nu m-a înșelat, nici măcar nu se uita după alte fete pe strada …, relația noastră e ok in multe privințe…
Dar mi-as dori f mult sa ma mai distrez si eu, adică sincer, as accepta oferta sa merg cu colegii … Dar dacă accept, cred ca se rupe relația. In grupul lui de prieteni de acum nu sunt si fete si din păcate, nici pe afara nu pot ieși așa, eu singura fată intr-un grup de băieți …
Mi-as dori sa aflu păreri, ce ați face voi?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Deci amicul asta de car ti-ai facut tu mila sa iesi cu el cand toti ceilalti l-au scuipat afara din grup, s-adovedit a fii un fund de om, daca ulterior si-a facut alti prieteni si acum te-a ignorat pe tine.

Cred ca trebuie sa vezi clar situatia, ca amicul asta este de fapt o jigodie de om, daca s-a comporatat josnic chiar si cu tine, singura persoana care i-ai fost alaturi.
Rupe definitiv prietenia cu el, ca nu merita sa tii un asemenea "prieten" in viata ta!

Mergi si disteraza-te cu grupul de amici, care te-au invitat si bucura-te de cine te apreciaza, nu de cine te foloseste si te arunca.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar dacă accept, cred ca se rupe relația. Dacă se rupe din atât, înseamnă că atât valorează.

| Ka0ru a răspuns:

Daca se rupe relatia atunci inseamna ca il doare fix undeva de tine. Nu te lasa manipulata, mergi cu prietenii tai la mare ca va fi ceva frumos. Distractie placuta!

| alexandradlr a răspuns:

Dacă nu își face mai mult timp de tine da-l încolo. Nu merita. Poți merge cu cine vrei, dacă tine cu adevărat la tine nu ar trebui sa se supere dacă tu nu îl înșeli.
Dacă nu merge de vorba bună asta e îl lași, ca viata merge înainte și mai găsești și alții.