| Alisssss08288737 a întrebat:

Am 17 ani fac, 18 in August și nu ma mai înțeleg cu părinții, vreau sa ma mut la o prietena, eu sunt din Galați și ea din București, se poate sa stau la ea?

Răspuns Câştigător
| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Bună! happy Desigur! big grin Cu acordul părinților, poți. Nu văd nici-o problemă în asta. Nu te mai înțelegi, aia e. Adică știu, nu e neapărat etic sau moral, dar de ce nu te împaci cu ei? sad Adică și eu am momente când mă cert cu părinții mei și îmi vine să mă mut undeva, : )) dar părinții sunt părinții noștri, cu bune și cu rele. big grin În fine, fă ce simți, fă ce îți place și cere acordul părinților, e foarte important. După 18 ani, ești liberă. : )) Succes! Funda? big grin

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate fara acordul scris al parintilor!
Esti minora si parintii tai pot apela la Politie sa te aduca acasa imediat.
In caz de refuzi, poti sa te duca in casa Copilului (orfelinat) unde vei sta pana la implinirea varstei majoratului, la 18 ani.

| Werrich a răspuns:

Pana la 18 ani esti sub raspunderea parintilor, dupa 18 ani faci ce vrei.