| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani și nu am avut niciodată o iubita. Sunt foarte timid și simt ca nicio fata nu ma place. Mai ies cu prietenii și vin și fete singure dar când ma vad asa timid și tăcut simt ca ma iau în ras. Nicio fata nu a fost vreodată interesata de mine și nici nu cred ca va fi vreodată. Sigur timiditatea este cauza pentru care fetele nu sunt atrase de mine. Eu nu ma pot schimba. Asa îmi place să fiu. Eu sunt prea diferit ca să am vreodată o iubita. Doar dacă as găsi o fata care ar lua ea initiativa. Ce credeți că ar trebui să fac?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand, sunt sigur ca e o fata acolo pentru tine, care te va ambitiona si te va pune pe picioare. In al doilea rand, lasa-ma putin, daca nu te deranjezi, sa iti analizez intrebarea. Ai spus ca simti ca nicio fata nu te place, ceea ce inseamna ca exista posibilitatea ca o fata sa te placa, dar tu sa nu vezi. Nu crezi ca va fi vreodata interesata de tine vreo fata? N-ai de ce sa nu incepi sa faci ceva care crezi ca te-ar face "interesant", astfel incat sa iti dai suficienta incredere in tine ca sa iti iesi din zona de confort si mai tare. Daca esti sigur ca timiditatea e cauza pentru care fetele nu sunt atrase de tine, inseamna ca e minunat, ca ai identificat cauza ofului tau. Totusi, hai sa ajungem si la "eu nu ma pot schimba". Fara sa stii, te-ai schimbat pe masura ce ai crescut si sunt absolut sigur ca te vei schimba, inevitabil si involuntar, cu timpul. Ramane datoria ta sa decizi daca vrei ca viata sa se scurga pe langa tine si sa te modeleze ea sau daca vei lua tu initiativa si vei reusi sa te imbunatatesti, in orice aspect consideri tu. Ajungand la "asa imi place sa fiu", imi dau seama ca tu esti capabil de schimbarile astea, dar ca te-ai complacut in starea actuala si nu esti suficient de afectat de ce e in exteriorul tau astfel incat sa modifici ceva la interior, ceea ce denota putina comoditate. Daca vrei sa faci ceva, ridica-te si incepe, fara scuze, fara amanari, iar pofta va veni mancand, crede-ma. Continuand, spui ca esti prea diferit. Diferit fata de ce, fata de cine? Fiecare are normalitatea lui, normalitatea e subiectiva, si revin la primul lucru pe care ti l-am spus, ca exista cineva acolo suficient de "diferit", la fel ca tine, incat sa rezoneze cu tine si sa va intelegeti. Ajungand la faza cu initiativa fetei, fie ca se va intampla asa cum spui tu sau ca tu vei lua initiativa, ceva se va intampla si nu stii cand te va lovi. Prima iubita am avut-o la 17 ani si tot atunci am avut primul sarut, cu ea, dupa ce am incetat din a urmari fetele de care imi placea si am inceput sa imi vad de treaba mea, de putina sala, de mancat mai sanatos, iar lucrurile bune doar au venit de la sine. Te sfatuiesc sa faci si tu la fel, sa minimizezi gandurile astea si sa lucrezi la tine, sa ajungi sa te iubesti si sa te apreciezi nu pentru cum esti neaparat acum, ci pentru cum ai putea fi, si sa muncesti in sensul asta. Succes si ai grija de tine si de sufletul tau!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică:

Ai facut foarte bine ca ai lasat comentariu aici, totusi, gandeste-te la ce ai spus, ca ai 16 ani si ca ti-ai ratat viitorul. Te auzi? Esti tanar, poti creste in ce directie vrei tu, iar daca intr-adevar constientizezi ca esti intr-o situatie delicata si vrei sa iesi din ea, poti: cu psihologi/psihiatri, cu ajutorul prietenilor care te sustin, cu parintii de partea. Daca sustii in continuare ca nu poti, atunci esti comod si ti-e bine in bula pe care ti-ai construit-o, iar orice ti-as spune s-ar lovi de un zid. De asemenea, ai spus ca ce am scris sunt baliverne de copil mic, in conditiile in care tu ai inceput sa povestesti despre "Lumea Noua" fara rautate. Nu pun la indoiala credintele tale, insa eu n-am spus ca va veni la tine fata care e pentru tine acolo, undeva. Trebuie sa lupti odata ce o ai si sa o pastrezi langa tine, cum a spus si AlphaAttitude mai sus. Pana la urma, daca nu ai fata zdrobita de tigaie si poti sa legi doua vorbe, o iubita iti faci. Ca nu e fata visurilor tale, asta daca exista vreuna, e altceva, pentru a ajunge acolo, mai trebuie putina munca.

Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa fie ca tine si se va conforma cum esti, trebuie sa gandesti diferit ca ai parte de una sa atragi altfel vei ramane singur

| Adry05 a răspuns:

Ce atitudine penibilă laughing bine, stai ca prințesa în vârfu patului că sigur o să se îngrămădească fetele să se bage în seamă cu unu care n-are nimic de zis.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu nu mă pot schimba.
Această afirmație începe cu eu.
Eul este un soft care deservește viața din tine.
Timiditatea este alt soft care te apără de responsabilități.
Sunt fete interesate de papă lapte ca tine. Papă lapte înseamnă că mai sug lapte de la mama lor în loc să lupte cu viața, ca să mănânce carne. Așa că te poți schimba.
Sau caută fete cărora le place de papă lapte.

| T0T a răspuns:

Așteaptă.

| OldSoul a răspuns:

Normal ca e mai usor sa faca altcineva treaba in locul tau, dar asta nu inseamna ca va si functiona planul tau.
Iti spun un amanunt de care nu cred ca esti constient in momentul de fata, chiar daca o fata va lua initiativa, si va face primul pas, tot tu trebuie sa o pastrezi aproape de tine.
Asta e partea dificila.
Sa iei initiativa si sa scoti o fata undeva, e floare la ureche, sa o faci sa isi doreasca sa se mai vada cu tine, si sa ramana cu tine, asta e adevarata provocare.
Asa ca, sa nu crezi ca daca o fata va lua initiativa problema ta va disparea, problema va ramane in continuare iar de se adevereste ce ti-am zis eu, o vei resimti mult mai profund ca pana acum.
Deci ai grija, nu astepta de la altii, ce de fapt astepti de la tine.