| Baiattt a întrebat:

Am auzit ca daca citesti mult o sa inveti sa te exprimi mai bine.Este adevarat nu?

Si daca de exemplu citesc mult si dupa ce am citit de abia am retinut cate ceva si atunci este bine ca ai citit? Sau am citit degeaba?

Deci cum sta treaba? straight face Imi explicati va rog?

4 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Intr-adecar, citind, iti dezvolti foarte mult vocabularul, insa, trebuie sa citesti destul de mult pentru a avea un vocabular mai dezvoltat!
Nu trebuie neaparat sa retii in totalitate ce ai citit, trebuie doar sa stii ce ai citit acolo!
Incearca sa citesti cu voce tare, si rar ca sa reusesti sa prinzi ceva din carte!

| Adina77 a răspuns:

Buna!
Daca citesti mult,te exprimi mai bine,intelegi mai bine,vocabularul tau devine mai elaborat.
Chiar de nu retii mare lucru,important este ca ti-ai antrenat creierul si mintea.
La o eventuala repetare a cartii citite,vei retine din start si mai multe.
Continua tot asa, ca-i bine!
Statisticile arata ca e normal sa uitam multe din informatiile pe care le-am asimilat.
Ca daca nu, am innebuni.happy

| SteauaSmeq a răspuns:

Daca vrei sa inveti cuvinte noi trebuie sa citesti mai multe carti nu 1 si atat. Daca citesti cu gandul la altceva nu o sa intelegi nimic! Eu cand citesc o fac incet deoarece eu nu inteleg nimic citind repede. Sper ca te-am ajutat happy

| Baiattt explică:

Si inca ceva, Cum este bine sa citesti rapid incet? Si dc?