| user8281946193 a întrebat:

Am auzit ca vor sa introducă iar uniformele in toate școlile din Romania iar unul dintre motive ar fi ca nu s-ar mai face diferențe intre elevi. Un motiv foarte prost zic eu din moment ce un elev isi poate lua un ghiozdan de mii de euro si adidași de cateva milioane (cred ca ati prins voi ideea). De ce sa ne faca sa gandim ca toti suntem egali ca pe vremea lui Ceaușescu cand clasele sociale nu prea erau si atunci erau toti egali. Ma gandesc ca unii copiii vor iesi in societate dupa cativa ani si vor vedea ca de fapt nu sunt egali cu x sau y. Eu nu cred ca ai cum sa pui un copil crescut la tara fata in fata cu un copil crescut la oras si care a fost răsfățat de cand s-a născut si sa-i convingi ca sunt egali doar pentru ca poarta acelasi haine. Nici eu nu sunt de acord sa se vina in ținute de club dar totusi sa fim lasati sa ne facem o personalitate. Voi ce parere aveti?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Foarte bine. Cand vezi pustoaice cu buricul gol pe strada, iti pui intrebarea unde se duc, la scoala sau la chat.

| AnotherGirl a răspuns:

Eu am prins clasele 1-8 cu uniformă obligatorie. La liceu era opțională, la facultate oricum nu există, deci nu mai luăm în seamă și etapa asta.

O să-ți vorbesc acum din perspectiva unei persoane care s-a ridicat dintr-o familie foarte săracă și, efectiv, fără posibilități.

Pentru mine uniforma a fost mană cerească. Nu aveam haine, purtam aceeași pereche de pantaloni și 3 ani, singura de altfel. Am purtat aceleași cizme de iarnă din clasa a 8-a până în primul an de facultate. Ai mei nu aveau posibilități de niciun fel, efectiv.

Faptul că aveam uniformă, mă făcea să nu mă simt mai inferioară decât mă simțeam deja față de colegii mei. Nu suntem egali, bineînțeles că nu suntem. Sunt de acord cu tine că e o prostie să ne dorim egalitatea între oameni. Egalitatea de șanse trebuie să o avem toți, însă egali propriu zis nu vom fi niciodată.

Însă, școala nu este despre a-ți etala hainele și ținutele și ghiozdane de mii de euro, mai ales că nici măcar nu-s banii tăi, sunt banii părinților tăi. Tot ce m-a diferențiat pe mine de cei cu bani a fost purul noroc, că nu alegem unde să ne naștem.

Ca elev, mi se pare o prostie să vii să te lauzi cu niște haine și lucruri super scumpe cumpărate din banii altora și să te crezi mai bun decât alții. Pentru că, din păcate, mulți copii se simt mai buni doar pentru că părinții lor au bani. Am pățit.

Uniforma șterge cumva discrepanțele astea. Școala este despre a învăța până la urmă, nu? Și oricum, o uniformă nu presupune ca tu să nu-ți mai poți lua ghiozdan și adidași de mii de euro. happy

Probabil sunt subiectivă, se poate să fiu, ținând cont de experiența mea din școală. Însă și acum, deși sunt un adult care și-a depășit condiția și are ceea ce își dorește, mi se pare la fel de aberant să se pună atâta importanță pe țoale.

Uniforma nu ne face egali, bineînțeles. Însă copiii se judecă între ei din cauza felului în care vin îmbrăcați la școală. Până la urmă, nu-i vina celui sărac că nu are și nici meritul celui bogat că are. E vorba numai de părinții celor doi aici.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru a oferi o șansă celui crescut la tara sa nu se simtă inferior. Aia crescuți la oraș și răsfățați au unde să își etaleze hainele și în alte locuri nu doar la școala.

| kGeorge a răspuns (pentru suntserios):

Tot se vor face diferente. Daca ala bogat vine cu ghiozdan nike si ala sarac cu ghiozdan peticit, nu crezi ca tot se vor face discriminari?

| suntserios a răspuns (pentru kGeorge):

Mult mai putine si mai putin vizibile

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Personalitatea nu ți-o faci și nu o demostrezi prin haine. Rolul uniformei este să demonstrezi adeziunea la disciplina și normele de comportment din liceu.

| Freya1 a răspuns:

Având în vedere ca mai nou se duc la școală ca pe centura,sau ca la un club de cocalari, cred ca e timpul măcar în școală sa se mai stopeze chestia asta.
Fac tik tok-uri în fundul gol pe mese, sau își filmează hainele de sute de euro și după "saraciile" celorlalți jignind și laudandu-se de cât de smecheri sunt ei, iar la asta cred ca e timpul sa se ia masuri, si sa nu mai lăsăm copii sa se educe cu o gândire superficiala.

| VoidEternal a răspuns:

Sunt de acord cu uniformele. Se pune prea mult accent pe haine.

Daca cea mai puternică expresie a personalității tale este felul în care te îmbraci, înseamnă că de fapt nu ai o personalitate.

| alexandradlr a răspuns:

Eu nu cred ca ar fi deloc o idee buba, îmbrăcămintea ne reprezinta și uneori îmbrăcămintea vibrează cu feeling-ul pe care îl am. În funcție de vibe-ul meu ma îmbrac cu o bluza verde, Alba etc.

| Spirituallife a răspuns:

Nu prea am inteles concret ce ai vrut sa spui mai sus dar sunt de parere ca la scoala uniformele ar fi mult mai ok, pentru a evita cum ai zis si tu diferentele intre copii.Cu uniforme nu mai putem fi catalogati dupa felul in care ne imbracam,poate unii nu isi permit haine scumpe si asta ii face sa fie vazuti altfel de catre colegii lor cu "bani multi" si haine de ultima moda, e mai ok sa fim toti la fel imbracati la SCOALA, pe strada si in timpul liber putem fii ceea ce vrem noi sa fim, sa ne creem propria personalitate, pentru alea 5, 6, 7 ore cel mult pe care le petrecem la scoala nu strica sa fim toti egali?+nu ne mai ia atat de mult din timp cautarea imbracamintii inainte de scoala, ca aolo n am cu ce sa ma imbrac, ca nu mi gasesc pantalonii aia de piele etc. macar stii o chestie ca te imbraci la fel in fiecare zi si scapi de un stres in plus.
In concluzie in afara scolii poti sa te imbraci cum vrei dar la scoala (unde se fac mereu diferente intre elevi) ar fi mai bine cu uniforma (si nu ma refer la o uniforma din cap pana in picioare, o bluza pe care toti sa o poarte cu numele scolii e de ajuns) pentru a promova egalitatea, ca e de la tara..ca e de la oras..nimeni nu e superior nimanui happy