| Bixuuuuuu a întrebat:

Am avut contact sexual săptămâna trecută, iar săptămâna asta trebuia să-mi vină menstruația. Am avut câteva pete pe sânge pe chiloți care mai întâi erau însoțite de niște dureri de burta îngrozitoare de maxim 2 minute (asta s a întâmplat în ultimele 3 zile, cam o dată pe zi). Ce înseamnă asta? Dacă aveți idee, un ezitați să-mi spuneți, fără mistouri. Mulțumesc.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In urma intretinerii unui sex chiar si cu ejacularea spermei in vagin in ultima saptamana a ciclului menstrual formarea unei sarcini este IMPOSIBILA. Durerile descrise reprezinta semne clare ale simptomelor premenstruale. Acele dureri sunt provocate de actiunea asa numitei prostaglandine, o substanta care actioneaza asupra muschilor uterului si produce strangerea si contorsionarea acestora, adica reprezinta crampe musculare prin care se rupe/destrama/distruge ENDOMETRUL pentru aputea fi eliminat din organism sub forma de menstra. Acest lucru inseamna ca nu s-a produs o sarcina, si ca atare organismul se pregateste pentru a incepe un NOU ciclu menstrual in speranta de a seforma o sarcina in viitorul/urmatorul ciclu. Inseamna ca NU POTI FI INSARCINATA. Sanatate!

| Bixuuuuuu explică (pentru corbulalbrosu):

Nu cred ca e chiar asa cum zici tu..stiu cum e sa te doara burta pana sa vina menstruatia. astea sunt alte dureri.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Bixuuuuuu):

Crezi ce vrei, eu am scris/comentat asa cum am invatat. Dar sa fi mintit profesorii este exclus, iar cercetarea medicala confirma mecanismul producerii prostaglandinei si rolul acesteia in provocarea menstruatiei. In rest numai bine, probabil tu reprezinti exceptia de la regula.