| maya_1276 a întrebat:

Am avut o copilarie pe care nimeni nu ar vrea sa o aibe, trecand peste de curand am avut o noua cearta cu tatal meu, fapt care m-a afectat foarte mult.si nu inteleg ce se intampla cu mine, uit ceea ce trebuie sa fac, sunt melancolica, imi bate inima foarte tare, nu ma pot concentra la nimic, nu pot sa mai gandesc calumea, simt nevoie sa stau singura sa nu vor cu nimeni, intr-un cuvant simt ca o i-au razna...am fost sfatuita sa merg la un psiholog, dar nu mai vreau sa povestesc la nimeni oricum nu ar intelege...

Răspuns Câştigător
| sirena1 a răspuns:

Nu imi vine sa cred cat de bine te inteleg.Prin asta am trecut si eu intr-un timp si sunt perioade in care ma simt la fel, dar sa ma las pe mine si sa ma refer la tine.In primul rand ORGANIZEAZA-TE.Ia o foaie de hartie si scrie ce program ai in urmatoarea zi si cauta activitati care iti plac pentru a fi concentrata pentru acel lucru.In legatura cu copilaria ta nu pot sa ghicesc cat de urata sau frumoasa este/a fost, dar pot spune ca toate problemele cat de grave tot isi gasesc rezolvarea la un moment dat.Nu stiu nici ce fel de persoana este tatal tau si daca este posibil sa gasesti un moment bun pentru a discuta cu el pentru ca cea mai importanta in viata pentru probleme este COMUNICAREA! Daca este genul care consuma bautura,violenta, etc. atunci chiar nu stiu ce sa spun doar sa apelezi la o ruda apropiata, insa dupa cum am precizat ca nu cunosc situatia as putea continua cu "n" interpretari pentru a te ajuta cumva. Daca nu ai cu cine sa vorbesti ca sa te descarci sau nu ai incredere in nimeni pentru asta atunci poti sa iti faci un jurnal care sigur te va ajuta sa iti schimbi starea si sa stii ca sentimentul asta ca vrei sa stai singura nu este bun deloc.Incearca sa te pui in situatia aia de a fi singura si gandeste-te ca esti asa cu ajutorul imaginatiei si atunci ai sa vezi ca nu iti doresti deloc acest lucru ca astfel stai pe loc si pana la urma ai nevoie de colegi, prieteni sau cineva langa tine.Mult noroc iti doresc si intelepciune sa faci ce e bine pentru tine.

3 răspunsuri:
| ancu_6221 a răspuns:

Imi pare foarte rau,sincersad
iti inteleg starea aceasta,am trecut si eu prin ea,asemanator
ideea cu psihologul nu este rea,te va ajuta mult,insa nu trebuie sa te duci ca ti-a spus un prieten sau altcineva,trebuie sa mergi ca vrei tu
dar pana sa ajungi la psiholog,te-as sfatui mai intai sa porti o discutie cu tatal tau in care sa ii spui tot ce ai pe suflet si in legatura cu cearta cu el...tu trebuie sa fii foarte optimista,gandeste pozitiv,daca ai o prietena sau un prieten foarte apropiat in care ai foarte mare incredere ii poti povesti ei/lui,asta te va ajuta mult pentru ca te descarci si iti poate da si cate un sfat,dar fa ce iti place,si ce este cel mai important,nu te izola,nu sta numai in casa,nu te inchide in tine si incearca macar sa vii vesela,gandeste-te ca este doar un impas, o pasa proasta care oricum va trece mai devreme sau mai tarziu si cu cat esti mai optimista si mai vesela, mai deschisa cu atat vei iesi mai repede din acest impas!
eu iti urez mult noroc!

| maya_1276 explică:

Multumesc ca mi-ati raspuns, o sa incerc sa ascult sfaturile voastre imi pare rau ca nu v-am putut premia pe toti, pentru ca sincer meritati.nu credeam ca imi v-a raspunde cinevasad oricum multumesc mult si sper sa pastram legatura:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treci printr-o depresie si asta nu e bine.Incearca sa vezi lucrurile altfel si sa stai putin singura.Doar tu cu tine. Dar daca faci asta,nu pierde vremea plangandu-ti de mila, ci gandeste-te la ce ai si la ce poti face ca sa-ti fie mai bine.Analizeaza lucrurile si analizeaza-te. Stiu ca e greu,dar timpul trece si tu trebuie sa TRAIESTI,nu sa fii trista mereu. Asculta niste muzica frumoasa, vesela.Te va intelege psihologul daca mergi la el si te va ajuta, te asigur. Imi poti da id-ul tau, daca te ajuta sa vorbim. Bafta!