| socipath63092 a întrebat:

Am cazut intr-o depresie profunda, imaginati-va cele mai rele scenarii care vi s-ar putea intampla in viata voastra apoi imaginati-va sentimentele pe care le-ati putea simti, dupa ce faceti asta veti si cum ma simt.In viata mea mereu am fost in depresie dar nu asa grav ca acum de parca paharul s-a spart.De ce viata este asa cruda? Nu am nevoie de raspuns dar am simtit nevoia sa vorbesc cu cineva.

5 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Incearca sa iesi cu prietenii, sa nu stai singur.

| Mogiojojo a răspuns:

Suntem multi ca si tine.

| Jjj840 a răspuns:

Te inteleg perfect.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Jjj840):

Scriu aici sa raspuns si la intrebarea ta si la a ta (a...).
Este grea viata, da. Mai grea decat orice exista pentru ca doar viata exista. Daca nu am avea asta nu ar fi nimic, nici greu, nici nimic. Si eu am avut momente in care m-am simtit depresiv, ca nimic nu are rost ( si nu are oricum). Daca ne intrebam astfel de lucruri nu ajungem nicaieri, dar ne place, ca ne descarcam. Ne ajuta mai mult sa spunem decat sa ascultam. Si apoi peste 1 luna iar ne intrebam asta, pentru ca nu am avut un raspuns clar inainte. Ca acum. Cum ai spus nu cauti un raspuns pentru ca nici nu exista.
Poate nu o s-a citit pana aici, dar daca cititi pot sa va spun ca nici in raspunsul meu nu exista un raspuns(desi suna ciudat :/ ).

Un animal care nu ar avea un picior sa spunem si ar sta intr-o cusca. Si-ar plange de mila? Nu. Pentru ca el nu are dorinta, ratiune, constiinta. Ar sta acolo pana cand ar muri si nu l-ar durea capul cu stresul despre asta.
Totul e din cauza mintii noastre. Daca reusim sa scapam de dorinta, re vocea din mintea noastra, totul devine mai linistit.
Daca toata lumea de pe pamant ar avea viata ta sau a ta( a...) dar exact la fel, te-ai mai simti asa rau? Nu... pentru ca doar asta cunosti, nu exista alternativa. Normal ca si mie imi e ciuda sa vad ca pe colegul il promoveaza la lucru si pe mine nu. Normal ca imi e ciuda cand moare cineva drag si un mexican omoara oameni pentru bani in momentul asta. Asta tor in cauza mintii. Scapati de asta.m de aceate asteptari si o sa gasiti linistea.
Sunteti liberi sa faceti tot ceea ce vreti. Daca exista o lumea dincolo de suferinta, cautati. Daca cautati si aflati ca nu exista, ati cautat degeaba. Dar ce altceva puteti sa faceti? Sa muriti? Sa dispareti de pe lume? Ar fi simplu si usor dar ar fi frustrant. De ce altcineva se naste cu totul pe tava si altcineva...

Oricum, cum am zis nu exista un raspuns. Este doar acceptarea. Eu mereu am cautat linistea. Este incredibil de greu sa gasesti asta. Lucrurile se intampla cand trebuie sa se intample. Daca o sa fie cazul, fiecare o sa gasim ceea ce cautam. Trebuie sa avem rabdare.

| Camelia1999Ioana a răspuns:

Și eu sunt la fel... crying(