| Psychofuckingsocial a întrebat:

Am dat un test la istorie. Si trebuia sa scriem despre caravela si astrolab niste propoziti. Daca am scris:Caravela a fost inventata pe timpul marilor descoperiri. SI : Astrolabul a fost un instrument de navigatie care se coordona dupa stelele de pe cer. Sunt corecte aceste propoziti.
P. Stongueuteam scrie orice despre aceste lucruri

2 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Corecte din punct de vedere logic si gramatical, dar de fapt nu ai scris in test ce e aia o caravela, poate era necesar...

| alexmircescu13 a răspuns:

In cazul asta poti scrie asa: " Marele descoperitor Cristofor Columb a folosit in calatoriile sale doua caravele, botezate Nina si Pinta. Pentru as putea determina pozitia exacta pe intinderea oceanului, el se folosea de observarea pozitiei corpurilor ceresti cu ajutorul astrolabului." Succes!