| Deniisze a întrebat:

Am de facut un eseu la psihologie care trebuie sa contina parte teoretica si parte practica... Ce sa scriu in partea practica? Eseul se refera la memorie.
Vreau cateva sfaturi sad Funda si mersi de raspuns big grin!

Răspuns Câştigător
| cosereanca a răspuns:

Pai in acest caz, legat de memorie cred ca ar trebui sa te referi la modul in care invatam, respectiv sa exemplifici cu memoria asociativa, adica felul in care invatam ceva, facand legaturi mentale cu alte cunostinte anterioare al noastre; de asemenea poti face o analogie memorie vs uitare, sa aduci exemple concrete, relevante. Poti chiar sa aplici pe tine, adica exemplele oferite sa fie parte din experienta ta, gen cum invteti u, care sunt lucrurile pe care le uiti cel mai repede. Mai poti exemplifica, de altfel si pe baza unor exemple celebre, gen Napoleon( care se incadreaza mai bine la atentie, dar e bun si in cazul asta) sau Iorga, oameni cu o memorie foarte buna. Te mai poti lega si de tipurile de memorie:memoria scurta, memoria senzoriala etc multa bafta
Funda?

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de ce nu cauți pe www.e-referate.ro sau www.referate.ro, și de ce nu la bibliotecă!
Succes.
Pa, pa.