| Bobble a întrebat:

Am de facut un text argumentativ despre calatorie! Imi da care niste idei?! Multumesc happy

1 răspuns:
| jj95 a răspuns:

Salutare, uite aici o idee cum sa incepi Calatoriile pe mare, intre care cateva peripluri de mari proportii formeaza una din temele caracteristice mitologiei grecesti, ceea ce pare un fapt firesc daca tinem cont ca civilizatiile antice si in special cele neionice si miceniana erau (sau au devenit foarte curand) thalasocratii, intemeindu-si puterea pe un comert maritim insemnat si pe suprematia asupra marilor, mai ales in spatiul mediteraneean, dar si mai departe, in Marea Neagra si chiar dincolo de Coloanele lui Hercule, pe malul iberic al Atlanticului.

In jurul anului 250 (dupa altii cu cateva decenii mai tarziu) apare primul roman cu pirati Aethiopika al grecului Heliodor. Heliodor trebuie sa fi fost bine informat in privinta activitatii pirateresti din vremea lui fiind originar din orasul sirian Emesa (sau Hemesa) ai carui locuitori faceau comert cu susan si ulei de masline iar cand conditiile erau favorabile mai organizau si cate o expeditie piratereasca, indeletnicire cu o veche traditiesi daca vrei mai mult: http://www.referat.ro/......atie.html, bafta.