| croissant a întrebat:

Am decis sa nu mai intru pe Facebook o luna. Dar cum sa ma motivez? Simt ca s-a creat o asa dependenta

Răspuns Câştigător
| Katie1356 a răspuns:

Mmm si daca-l sterge face altul, asta nu ajuta. Pai daca chiar vrei, reusesti, nu vrei indeajuns. Te motivezi daca consideri ca motivul merita pentru care sa nu mai stai pe FB.

Fa alte activitati placute care sa inlocuiasca FB, ca sa nu mai simti nevoia.

9 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Cea mai buna modalitate e sa iti stergi contul.
Si cand zic stergi, ma refer chiar sa-l stergi, nu sa-l dezactivezi.
Bine, pe Facebook este cam aiurea deoarece nu ti-l sterge instant.
Eu mi-am sters de curand Instagram-ul, am mai incercat sa iau pauze dezactivand contul, dar dupa o saptamana il reactivam, dar asa, tocmai am implinit o luna de cand l-am sters, si probabil o sa mai stau inca o luna pana o sa imi fac un alt cont.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Crezi ca ne pasa copile?

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Iti stergi contul definitiv si incerci sa nu-l accesezi deloc.
Dar cel mai ok e sa-ti gasesti o alta aplicatie utila, pe care sa-ti pierzi timpul. laughing
Recomand Pinterest.

| Adry05 a răspuns:

Păi dacă stai degeaba și te uiți pe pereți normal că îți vine să intrii. fă-i ceva!

| Andreeush a răspuns:

Cel mai bine ar fi să nu îți ștergi contul cum îți zic altii ci să cauți alte activități.
Important e să îi acorzi mai puțin timp Facebook-ului decât de obicei.

| Mosotti a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Daca nu iti pasa de ce ai mai postat? Sa zici ca nu te intereseaza un subiect? Cu ce ajuta asta initiatorul? Asta e offtopic.

| Mosotti a răspuns:

Ideea este alta pana la urma, nu trebuie sa se ajunga la asta, ar trebui cu contul activ sa nu mai simta nevoia sa intre, abia atunci problema s-a rezolvat!

Ca asa posibil sa nu mai reziste si sa intre iar atat timp cat dorinta exista si doar si-o inhiba.

Ca si la mancare, aia care nu mai au pofta de la sine si desi vad ce vad, nu le mai intra chiar daca gusta, aia s-au mentinut la kg.
Aia care se tot abtin, ocolesc cofetarii dar au dorinta si pofta, mereu au recidivat.

| Katie1356 a răspuns:

Cauta alte activitati care sa te tina ocupat. Iesi mai mult. Fa-ti prieteni noi.

| Mosotti a răspuns (pentru Katie1356):

Mda, bine zis dar asta stia si el, nu poate aplica, el vrea insa, altfel nu ar mai fi intrebat.