| raduspace10 a întrebat:

Am descoperit recent o anumita pasiune pentru limbile straine, mai exact vreau sa invat cat mai multe. Vorbesc fluent engleza, conversez la un nivel bun in italiana dupa 3 luni de studiu, si stapanesc franceza la un nivel moderat( ar mai trebui sa o mai perfectionez).Nu intentionez sa vorbesc toate limbile ca engleza, dar sa le aduc la nivelul la care vorbesc italiana.Mai vreau sa invat 3-4 limbi straine ( poate pare nebunesc, dar invat foarte usor cuvinte noi). In ce ordine mi-ati recomanda sa ma apuc de ele, si ce limbi?

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Trebuie sa gasesti limbi care iti plac tie, ca degeaba iti zicem noi sa inveti rusa, germana si finlandeza daca tie nu iti plac limbile astea. happy Franceza si italiana, la fel ca romana sunt limbi latine, deci foarte usor de invatat de noi, romanii, lucrul asta se schimba cand incerci sa inveti limbi din alta familie. Cum am zis, cauta limbi care iti plac tie, iti place cum suna, sau iti place tara din care provin si o sa le inveti foarte usor. happy
Bafta.

| Metalheadforever666 a răspuns:

1.Spaniola(una dintre cele mai vorbite limbi din lume, pe langa Spania, spaniola mai este vorbita in America de Sud, America Centrala si un pic in SUA).
2. Portugheza(la fel, o limba foarte vorbita, mai ales in America de Sud si America Centrala).
3.Germana(Engleza si germana sunt limbi saxonice asa ca daca stii engleza foarte bine germana nu o sa fie grea si de asemenea te poate ajuta in cariera foarte mult).
4. Daca iti plac lucrurile complexe sau viitoarea ta cariera se va axa pe limbi straine atunci trebuie sa inveti o limba exotica precum chineza, japoneza, rusa, finlandeza etc.