| Ixodes a întrebat:

Am doua intrebari la care nu le gasesc raspunsul...
1)Pe ce se bazeaza paleontologul atunci cand reconstituie forma unui animal doar pe baza formei scheletului, stiind ca forma corpului este data mai ales de musculatura?

2)De ce un animal cu molari cu creste inalte nu poate avea si copitu?

2 răspunsuri:
| DeeDee a răspuns:

Pot da un raspuns vag la 1).
Scheletul da forma corpului, muschii sunt formatiuni menite sa ajute la miscare si care au origini si se insera pe schelet. Paleontologul isi poate inchipui cam pe unde vin muschii si cat de mari si puternici trebuie sa fie in functie de schelet si de alte informatii despre respectivul animal.

| Pomar a răspuns:

HAHAHA,aici nu se fac temele, asta e o intrebare din cartea de iologie clasa a 10-ea...BUSTED.Eu stiu raspunsurile, citeste lectia...