| Petrre69146 a întrebat:

Am Facebook de mai putin de doua luni si colegii radeau de mine ca n-aveam. Nu le-am spus ca mi-am facut, dar le voi spune cand incepe scoala.
Un coleg mi-a spus ca mi-a facut cineva un Facebook fals. Mi-au facut poze si au postat chestii penibile si acum ma simt prost. Am dat un report, am facut un alt cont ca sa le dau cerere sa vad ce posteaza aia. Ce pot face?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poti incerca sa mergi la politie sub pretextul de hartuire care ar trebui sa se pedeapseasca macar sa bage putin frica in ei si bun simtul daca parintii n-au fost in stare.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai sub 14 ani este ilegal sa ai FB si te poti astepta sa ti se inchida contul, sau sa ti se ceara sa dovedesti ca este contul tau, trimitandu-le copie dupa Cartea de identitate (buletin).

| 6Anonim9 a răspuns:

Daca esti minor, vorbesti cu mama ta si faceti plangere la politie. O sa le ceara sa stearga toate conturile false si pozele care iti denigreaza imaginea si au fost postate fara aprobarea ta, iar daca vrei sa mergi mai departe o sa ajungeti la tribunal, unde sigur castigati cazul, iar acei indivizi vor plati daune morale.
Inainte de toate astea, daca ii cunosti pe tipi, avertizeaza-i inainte, ca sa nu fi asa rau. Daca nu te vor lua in seama... Ei bine, n-au decat sa suporte consecintele!
O cunostinta a patit asta, dar numai cu o poza, nu si cu alt cont fals, si a castigat ceva bani, plus dreptate.
Mult succes!

| 6Anonim9 a răspuns:

A, da. Daca mergi la politie nu e nevoie sa afli cine a facut toate astea, se ocupa ei.winking