| BackAgainToTPU a întrebat:

Am foarte, foarte mare nevoie de ajutor crying. Vreau sa ma duc la un teatru, la comedie, nu e foarte departe, cam 1 km.(stau in centrul galatiului). Faza e ca mergem cu clasa(cativa). Mama mea ma va aduce la teatru, dar eu vreau sa merg singura de acolo pana acasa, pentru ca prietenii mei cei mai buni din clasa merg si ei si totusi vreau sa merg cu ei decat sa stau uin masina. Plus ca m-am cam certat cu ei, si am toata ocazia acum sa terminam cu asta. Mama nu ma lasa sa merg nici pana la bunici singura, care stau cu un etaj mai jos de mine, nu ma lasa sa ma joc sau sa stau in fata blocului, chiar daca am 11 ani. M-am saturat. Mereu ii spun ca am un copil mai mic decat mine(de fapt e singurul mai mik decat mine din clasa, diferenta de cateva zile,) care sta undeva la 1 km de scoala, siu merge singur.
mama mereu zice ca el e baiat si n`are treaba, dar vreau libertatea de care toti din clasa mea se bucura. Nu vreau sa stau in casa cu messengerul deschis, cum fac acum, pentru ca nu pot iesi cu prietenii. Vreau sa ies si eu cu lumea, vreau sa merg singura la scoala, nu sa astept sa vina mama de la serviciu sa ma duca. Nici de adus de la scoala nu mai vreau.
Tatal meu m`ar intelege, dar mama nu cred. Faza e ca si bunica mea e cu gura pe mine toata ziua, ma pupa peste tot, si nu-mi place. Daca ma vede afara, vine dupa mine sa ma ia acasa, ca daca vine unu si ma ia si chestii...
m-am saturat de atitudinea lor, niciodata nu ma lasa, si mama sta toata ziua in camera mea la televizor. De ea nu pot face nimic. Nici la Tv sa ma uit, numai la calculator. Nici muzica n-am voie sa ascult, ca incepe "tanar si nelinistit...". Vreau sa am libertate, atat...
vreau sa vada ca nu mai sunt mica fetita de sub poala mamei, care mereu isi face temele si se imbraca numai in roz, rosu si alb. Vreau sa nu mai fiu fata din umbra, mereu certata daca nu face ce trebuie.
Vreau sa imi spuneti o cale prin care sa nu mai stea in camera mea si sa nu ma mai tina sub poala ei...
Vreau sa stie ca sunt mare, ca nu totul este perfect cum era acum 2-3 ani, si ca pentru mine zanele nu mai au existenta

4 răspunsuri:
| divinuu a răspuns:

Sty.si eu aveam la fel de multa libertate ca tine la 11 ani.adica delocwinking. Daaar acum am 14 si ma lasa sa fac ce vreau.vin seara la 10, stau afara cate ore vreau., pot sa merg unde vreau.Iti spun eu.mai ai rabdare, stiu ca acum pare lipsit de sens. dar asa ma simteam si eu la varsta tawinking

| BackAgainToTPU explică:

@DenySsa Faza cu asteptatul, am incercat-o, dar e prea mult, cand colegiimei se duceau singuri pana kilometri departare(si aveau 9-10 ani)eu stateam de mana cu mama...atunci nu era nici o problema, dar acum ma simt un pic naspa, pentru ca mereu sunt copii pe si ma vad de mama cu ea, si totusi ei sunt mai mici decat mine...
nici macar nu pot prcemi place, din cauza ei. Mereu cand vorbesc pe mess cu cineva trebuie doar chestii incente, sau fac un anumit cod cu persoana, ca ea snu ne inteleaga. Sunt lucruri pe care vreau sa le fac singura, fara sa mama langa mine. Vara asta imi iau camera de filmat, si era vorba ca merg cu toata clasa facem un film,(fiind hobbyul meu) si nu pot, ca vine mama. il planuim sal dam dirigintelui la sf de cls a 8a big grin. Scolegii vor rade de mine sa vin cu mama de mana si ei vin singuri, de la kilometri departare...
@ikram stiu ca imi vor binele, stiu ca ei ma iubesc, dar vreau libertate. Daca sta cocolosita tot restul vietii nu voi castiga nimic. Nu-mi place sa recunosc, dar nu mai e ca inainte. Daca ies afara cu o prietena mereu se va uita pe geam dupa mine si ma va intreba daca mie frig sau chestii. Mereu imi face asa. Daca ma duce la scoala, eu ii zic: "da-mi ghiozdanul ca ma duc eu mai departe" ea zice... "dar ce? tie rusine cu mine?" eu ii zi"nu, vreau sa merg eu singura" si zice "lasa ca te duc eu". si saturat de asta.

| ikram a răspuns:

Incearca sa incepi intai prin a-i cere voie sa iesi pana in fata blocului sa te intalnesti cu o colega, macar 30min sau o ora, sau daca este de cumparat o paine sa te oferi tu sa te duci pana la magazinul de jos sa cumperi, chestii minore, ca sa vada ca esti atenta si ca ai grija sa nu ti se intample nimic. Si de ex, daca te va lasa in fata blocului sa respecti ora de intoarcere si chestiile astea pentru a capata increderea lor.

Trebuie sa intelegi si tu ca parintii tai se gandesc la binele tau, si sa nu ti se intample doamne fereste ceva, mai ales ca acum umbla tot felul de nebuni pe strazi.

Eventual intraba daca poti sa chemi o colega la tine, macar sa nu stai singura, si stati si voi amandoua mai vorbiti, ca poate e frica sa te lase cu prietenele tale deoarece nu le cunosc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel sunt si eu si am 12 ani. Dar mi-au promis ca atunci cand imi iau buletinul am libertate absoluta, dar atunci nu mai am ce face ca nimeni nu ma va mai invita in oras sau in parc ca stiu ca sunt o ratata, tocilara si plictisitoare. Dar eu sunt foarte amuzanta, iar glumele bune le spun mamei ca n-am cui altcuiva.