| andreeapunct a întrebat:

Am fost la oftalmolog, deoarece vedeam in ceata. A zis ca am o cadere de calciu [am mai avut probleme cu calciul, dar acum in fiecare zi iau ] si mi-a zis ca daca tot mai vad in ceata, sa vin peste 2 saptamani la control. mi-a luat nu stiu ce masuri, si a zis ca am dioptrii mici, dar ca inca nu imi trebuie ochelari.

Am luat vitaminele, dar dupa 2 saptamani tot vedeam in ceata, asa ca am mers.
mi-a zis ca imi trebuie ochelari, pe care trebuie sa ii port la citit, la tabla la scoala, si la calculator,
La ochiul stang am -0, 25 iar la cel drept -0.50... Dar parintii mei nu vor sa imi cumpere ochelari, deoarece zic ca dau banii aiurea ca e din cauza calculatorului, stresului, etc.
Dar mi`e frica virgula ca nu cumva, daca nu port, sa mi se agraveze.Nici eu nu vreau sa port, dar stiu ca e pentru sanatatea mea.Ma dor aproape tot timpul ochii...Nu stiu ce sa fac... ceva sfaturi?puppy dog eyes

2 răspunsuri:
| beautifulkiss a răspuns:

Buna draga mea trebuie sa porti ochelari deoarece situatia se poate agrava.Incearca sa discuti cu ai tai si sa ii rogi frumos sa-ti cumpere pentru ca ai mare nevoie, e pentru sanatatea ta. Poti sa nu le mai ceri bani de buzunar si poate asa vor sa-ti cumpere.Alta solutie ar fi sa strangi tu singurica bani pentru ochelari.Din alocatii, de la bunici etc.
Altceva nu stiu ce sa spun deoarece nu mi s-a intamplat(si eu port ochelari). Numai bine happy

| deadyo a răspuns:

Scz da trebuie sa-ti zic trebuie sa ti ia eu tot asa am avut -0, 50 si nu i-am purta si acum am ajuns la -2, 5 si fara ochelari nu vad mai nimic vad tot in ceata