| IonutPetre12 a întrebat:

Am fost la psihiatru, am luat tratament si mi-a spus ca o sa fac si psihoterapie.M-a intrebat daca ne permitem si mama a spus:trebuie sa ne permitem; de frica sa nu ma interneze la Obregia.Am programare facuta la psihologul recomandat, dar problema e urmatoarea; prima sedinta e cu mama si nu numai prima.Nu am de unde sa dau 100 de lei in fiecare sapt in condiitiile in care eu abia mananc o data pe zi.CE sa fac acum? In plus azi a bagat-o pe mama in somaj tehnic si primesti si mai putin cu 25%, iar tata de banii lui isi ia alcool si-i tine pentru el.Sa nu ma prezint la psiholog pana ma vad din nou cu dna psihiatru? Mama nu vrea sa o sune, a zis ca daca vreau sa o sun, sa o sun eu.Nu vrea sa ma ajute

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu reușești nimic așa. Cu mama de mănă asistând la ședința ta de psihoterapie, nu rezolvi absolut nimic. Nici la preot la spovedanie nu mergi cu mama, mergi singur. Mama să aștepte afară pe coridor, dacă îi este frică că vei fi răpit.

| IonutPetre12 explică (pentru sadrian46):

Pai ideea e ca doamna psiholog vrea caprima sedinta sa fie cu parintii.nici mama nu vrea sa marga, fiindca nu are ea ce sa vb

| sadrian46 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Transmite-i din partea mea dnei psiholog că are o idee ne profesională și nejustificată cu nimic. Să stea de vorbă cu mama separat, asta da.

| IonutPetre12 explică (pentru sadrian46):

Pai da, prima sedinta doar cu mama.eu merg din urmatoarea

| Catrice a răspuns:

Vezi ca ai dreptul la 4 ședințe gratuite pe luna daca ești asigurat.

| IonutPetre12 explică (pentru Catrice):

Sunt minor, elev

| Catrice a răspuns (pentru IonutPetre12):

Pai tocmai ca nu trebuie' bani.

| Rivka a răspuns:

Nu prea e ok să mergi cu mama decât dacă aveți un conflict direct tu cu mama și vrei să vorbiți despre asta cu un psiholog. Cu atât mai mult, dacă începi psihoterapie, nu consiliere, e mult mai important să ai parte de confidențialitate și autonomie. E ok dacă în prima ședință doar se fac prezentările și o să-i explice mamei cam ce înseamnă să faci psihoterapie, dacă nu știe. În rest, ședințele de psihoterapie propriu-zise le faci singur.