| AlexGeo12321 a întrebat:

Am fost un fraier că te-am făcut să plângi
Nu pot să-mi scot asta din gând de atunci
Tu nu ai nicio vină
Tu pentru mine eşti o făptură divină
Eu te iubesc foarte mult
Şi mi-aş dori ca atunci când spun chestii care te supără să mă dau pe mut
Iubirea pe care ţi-o port
În viaţa mea e singurul antidot
Antidot la ce?
La supărarea care când vorbesc cu tine îmi trece
Ştiu că am greşit şi o recunosc
Când fac treburi de genul nu mă cunosc
Parcă aş fi alt eu
Care greşeşte mereu
Care doar face lumea să se întristeze
Şi de abia după începe să realizeze
Greşeala mea a fost una mare
Şi îmi imaginez cât de tare te doare
Toate cuvintele din lume sunt în zadar acum
Când din cauza mea nu ai avut un somn bun
Îmi pare foarte rău pentru acea greşeală
Şi sper să mă ierţi vreodată?❤
Cum vi se pare poezia?
Am scris-o pentru iubita mea, am făcut o glumă mai proastă pe care nu ar fi trebuit să o fac şi s-a supărat şi am încercat să ȋmi cer scuze şi să o împac dar nu am reuşit până nu i-am scris poezia asta, atunci m-a iertat şi mi-a spus că mă iubeşte prea mult ca să poată să rămână supărată pe mine. In timp ce încerc să o împac, mă simţeam ca ultimul prost de pe pământ că am făcut-o să fie supărată.
Voi ce părere aveţi să mai scriu poezii, mă pricep?

Răspuns Câştigător
| devilshelp a răspuns:

E frumoasa poezia, mai ales cand o faci din inima sau ai inspiratie. Si eu compuneam mai demult, dar m-am lasat din cauza ca pur si simplu nu mai aveam inspiratie. Succes in continuare!

| AlexGeo12321 explică (pentru devilshelp):

Mulţumesc, eu nu făceam poezii deloc până să o cunosc pe ea, pot spune că iubirea noastră îmi este un fel de inspiraţie mai ales că toate poeziile pe care le scriu sunt declaraţii de iubire pentru ea sau cum e cea de mai sus să-mi cer iertare

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexGeo12321):

Hm,voi chiar n-ați auzit de dicționar? Știți ce înseamnă "părere"? Eu sunt destul de sigură că nu.
De ce mai cereți păreri dacă nu vă convin și după vă ofticați? Da, la mine înțeleg, a fost un comentariu răutăcios(și 100% adevărat).Ray spre exemplu ți-a zis o singură propoziție și ai sărit ca un copil de grădiniță.
Revenind, tu vrei să o faci pe iubita ta să se despartă de tine? Dacă da, nici Eminescu n-ar fi scris o poezie mai bună. Dacă nu, limitează-te la a-i lua un trandafir.

| AlexGeo12321 explică (pentru anonim_4396):

Cine vorbea de dicționar, ce ai spus tu nu a fost o părere ci o critică sub formã de glumă proastă, din câte știam ey atunci când îţi dai cu părerea ar trebui să şi argumentezi de ce e aşa şi nu aşa cum a făcut Xdreaper21, şi legat de Ray el și-a dat cu părerea despre ceva ce nu ştie, dacă nu a auzit de rimă albă nu ar fi trebuit sã spunã cã poezia nu prea are rimă exact la asta se referă rima albă să rimeze mai puţin sau chiar deloc

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexGeo12321):

Critica e tot o părere.
Dacă mă întrebi dacă îmi place masa aia de acolo, ar trebui să-ți dau și argumente? Ce să-ți spun? Că e mare, verde, lucioasă?
Nope.Îmi place pentru că îmi place.Simplu.
Dar la poezia ta există și argumente, doar că aș sta până mâine să ți le rezum.În primul rând, nu poate fi numită poezie.În al doilea rând, nimeni cu mai mult de 2 neuroni n-ar aprecia-o.

| AlexGeo12321 explică (pentru anonim_4396):

Bine că eşti tu cea care ai 2 neuroni când îţi place sau nu ceva ai nişte motive pentru care îți place sau nu, nu toate criticile sunt o părere, a ta este o critică făcută printr-o glumă proastă care nu se poate numi părere şi dacă tot zici că nu poate fi numită poezie te aştept pe tine să compui una dacă tot zici că ai destule argumente încât mi le poţi enumera până mâine înseamnă că te pricepi foarte mult la poezii chiar aştept să compui şi tu una şi să o citesc
Din câte văd au fost şi persoane cărora le-a plăcut şi care au ştiut să-mi explice ce să modific, ce nu prea merge ceea ce înseamnă că au mai mult de 2 neuroni şi că se pricep cât de cât, nu ştiu poate că tu eşti cea care nu are acei 2 neuroni

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexGeo12321):

Eu nu am talent la compus poezii. Diferența e că nu pretind că aș avea și nici nu compun doar ca să mă fac de râs.
Mereu vor fi persoane cărora să le placa și persoane cărora să nu le placă. Până și la o simplă foaie albă cineva se va gândi să spună că e o adevărată operă de artă. Asta nu dovedește nimic.

| AlexGeo12321 explică (pentru anonim_4396):

Mai bine spune pe faţă şi nu insinua unele chestii, diferenţa e că eu nu critic oamenii pentru ceva care s-au străduit şi care le-a ieşit bine şi că încerc ceva nou, nu ca tine şi ca alţii care critică, dacă critici o construcţie, o poezie, o compunere, un desen trebuie să te pricepi şi tu cåt de cât ca să poţi aduce nişte argumente contra şi mai este o diferenţă, eu le zic oamenilor totul direct şi pe faţă şi nu insinuez nimic
Şi legat de chestia cu mereu vor fi persoane cărora le va place şi persone cărora nu, nu m-ar fi deranjat dacă spuneai că nu îți place, m-a deranjat gluma aia proastă, dacă zici ceva zi până la capăt si nu lăsa neterminat, cum a spus Ray că nu prea are rimă, nişte cuvinte ca să rimeze nu trebuie să se termine neapărat în aceleaşi litere și o poezie nu e neapărat să aibă versuri care rimează, contează ce conţin acele versuri, aş fi puti să scriu lejer o poezie cu vresuri care să rimeze perfect dar fără vreo legătură între acele versuri și cuvinte

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu prea rimeaza poezia asta

| AlexGeo12321 explică (pentru RAY):

Să te văd pe tine dacă poţi să faci una mai bună şi ai auzit în viaţa ta de rimă albă?

| RAY a răspuns (pentru AlexGeo12321):

Man eu nu am auzit de rime albe, dar imi dau seama cand ceva rimeaza sau nu

În viaţa mea e singurul antidot

Antidot la ce?

in viata mea tu esti singurul antidot care imi da speranta de mai trai o zi

| AlexGeo12321 explică (pentru RAY):

Dacă nu ai auzit de rimă albă atunci nu îţi mai da cu părerea, rima albă e cea care rimează doar puţin sau chiar deloc, mulţi poeţi celebri au folosit în multe poezii de-ale lor acest tip de rimă

| RAY a răspuns (pentru AlexGeo12321):

Omule tu ai scris sa ne dam cu parerea despre poezia ta pentru iubita ta, tu vreai laude sa citesti, acum te crezi poet celebru sa inteleg, misto

În viaţa mea e singurul antidot

Antidot la ce?

La supărarea care când vorbesc cu tine îmi trece

supararea ta e un antidot?

antidót sn [At: CANTEMIR, IST. 7 / Pl: ~uri / E: lat antidotum] 1 Substanță care neutralizează acțiunea unei otrăvi, a unui virus etc. din organism Si: contraotravă. 2 Leac ce se dă împotriva unei boli. 3 Leac cu care se neutralizează o vrajă rea. 4 (Fig
figurat(ă)
) Vindecător. 5 (Fig) Apărător.

supararea nu e un antidot si o otrava a sufletului omenesc care te macima de isi ies creieri pe nas afara

| AlexGeo12321 explică (pentru RAY):

Nu-mi mai bat capul cu voi când nici contextul nu-l înţelegeţi, nu am spus că sunt vreun poet celebru sau ceva de genul, dacă tu ai ințeles că eu am zis că supărarea e un antidot te-aş sfătui să mai treci pe la nişte ore de română, eu am scris că iubirea mea pentru ea e un antidot pentru supărarea mea
,, Antidot la ce?
La supărarea care când vorbesc cu tine îmi trece "
Mai întâi învaţă să înţelegi nişte chestii şi după să-ţi dai cu părerea despre ele, deci să văd ce mai ai de zis acum, şi Zoeyyy tot aşa zicea şi după ce i-am explicat nişte chestii nu a mai zis nimic

| RAY a răspuns (pentru AlexGeo12321):

Iar supararea ta e un virus, microb, misto, te am inteles

| AlexGeo12321 explică (pentru RAY):

Din câte ştiu eu în poezii se folosec în mare parte figuri de stil(epitete, metafore, comparaţii, inversiuni, întrebări şi exclamaţii retorice )aia a fost o metaforă eu ți-am spus să nu îţi mai dai cu părerea despre ce nu ştii şi ca să mai mergi pe la nişte ore de română, nici nu ştiu de ce îmi bat capul cu tine

| RAY a răspuns (pentru AlexGeo12321):

Baiete si eu foloseam ironia https://ro.wikipedia.org/wiki/Ironie
ca poet trebuia sa isi dai seama

| Violleta2022 a răspuns:

Frate, dar nu vad vreun semn de punctuatie in toata poezia aia... cum dumnezeu vrei sa faca vreun sens, daca lipseste banala virgula si decisivul punct?

| minrest a răspuns:

Citeste poezie, e singurul mod in care poti progresa. Asta este o versificatie, dar pe de alta parte ai tot timpul.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

La inceput mi s-a parut o conversatie intre doi oameni pe un ton mai hip-hop. Apoi am citit ca-i, de fapt, o poezie. Nu prea-mi place. Tu singur consideri ca te pricepi, ceea ce-i din start un lucru gresit. Ceilalti trebuie sa-ti aprecieze munca, nu tu.

| anamariarot a răspuns:

Mai bine expui cuvintele astea sub forma unui text normal. Dacă vrei să compui, încearcă să citești mai mult, pentru a-ți îmbogăți vocabularul, întrucât versurile sunt de o puerilitate crasă.
Una e rima albă a lui Blaga, de exemplu, în dimensiunile căreia poți cuprinde o gamă foarte vastă de noțiuni și alta e o înșiruire de cuvinte erijate într-o așa-zisă rimăsadAna are mere/Merele sunt verzi; mare poetă sunt, nu?).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te pricepi la poezii cum mă pricep eu la a ajuta oamenii.
Chiar mai bine, de fapt.Eu doar îi bag în depresie, tu îi omori pe loc.

| AlexGeo12321 explică (pentru anonim_4396):

Chiar m-aş bucura să omor oamenii de genul tău care nu ştiu să dea un sfat ci doar să critice când ele sunt total paralele cu acel subiect

| Xdreaper21 a răspuns:

Nu sunt eu olimpic la romana dar poezia trebuie sa aiba acelasi nr de silabe pentru fiecare vers
In rest e ok rima un pic ciudata de obicei se face cu ultimele 2 litere
Interesanta alegere sa faci rima imperecheata chiar daca cu una incrucisata poate ar fi iesit mai poetic
La antidot la ce? Poti inlocui cu pentru ce?
Iar la final ori faci o intrebare retorica de genu ma va ierta vreodata?
Sau poti modifica in Si sper sa ma poti ierta vreodata?
Eu am dat sfaturi eu iti recomand sa ii citesti lu maicata(orice fata care nu are legatura directa cu iubita ta) sa iti zica ce nu suna bine(totusi cred ca ar sugera tot ceva de genu)
As cere o funda dar ai dat-o deja deci ma multumesc doar dacca evalueazi raspunsu(sper ca nu ai facut deja "miscarea")

| AlexGeo12321 explică (pentru Xdreaper21):

Mersi pentru sfaturi, măcar unele persoane ştiu să dea şi sfaturi nu să critice în timp ce ele sunt şi mai varză la acel capitol şi la aproape toate

| Xelon a răspuns:

Cati ani aveti?

| AlexGeo12321 explică (pentru Xelon):

Eu 14 şi ea 13, de ce?

| Xelon a răspuns (pentru AlexGeo12321):

Eram curios.
Oricum este normal ca la 14 ani sa fii asa boem si visator.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Xelon):

De ce doar la 14 ani?happy

Răspuns utilizator avertizat