| Cll99 a întrebat:

Am fumat pana acum electronica fără nicotina. Acum mi-am luat un vape elf bar 600 pufs cu 2 la suta. Dacă trag mai mult de 1 sec începe sa ma usture în gat. Știu ca e de la nicotina. Dar ce e de făcut sa scap de trebuie asta? Trebuie sa trag pana ma acomodez sau asa este și va fi mereu.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aparent vaparea este mult mai rea decat fumatul unei tigari cu nicotina,, fiindca chimicalele carea jung in plamani provoaca distrugerea celulelor plamanilor si procesul este ireversibil, ajungad sa mori in scurt timp.

Aesta este motivul legal pentru care adolescentii sub 18 ani nu au voie sa cumpere tigari electronice/vape-uri, ca sa-i putem proteja de ceea ce ei nu stiu sau ignora, ca modificarea periculoasa, ireversibila si mortala a plamanilor cand inhaleaza aburii de la substantele chimice din tigara electronica.

Ideal este sa arunci tigara electronica, daca ai inteles cat de periculoasa este si sa traiesti ca un tanar sanatos si normal, fara chimicale care iti mutileaza organele interne si-ti pot provoca o moarte dureroasa si violenta.

| mastadont a răspuns:

Nicotina normală este mai aspră pentru gât, încearcă cu nic salts, nu ar trebui să te usture așa de la el. Mai e și chestia că vape-ul cu nicotină nu se inhalează ca cel fără, trebuie să vapezi din el ca și cum ai trage dintr-o țigară normală, tragi fumul prima dată în gură și apoi în plămâni, mouth to lung, nu direct în plămâni.

| Alinextrafin a răspuns:

Pei de la nicotina, elf bar are 2% nicotina, adica foarte mult (20mg)