| trocki1238238409238409 a întrebat:

Am intrat la facultate, fara taxa, toate bune și frumoase. Problema este că e departe de casa, o sa trebuiasca sa fiu plecat, sa mă obișnuiesc cu alți oameni. Sunt niste schimbări foarte, foarte mari pentru mine și nu am idee daca merita. Pot rămâne la fel de bine acasă și să continui sa ii ajut pe părinții mei in agricultura, poate reusesc sa fac bani și de aici. Eu sunt mai emotiv, timid de fel și chiar nu știu dacă sunt in stare sa plec și mai ales fiindcă nu sunt sigur daca merita. Facultatea este de Mecatronică și Robotică, daca va ajuta cu ceva. Sunt foarte speriat, parca îmi vine să plâng că trebuie să plec de la traiul asta superb de acasă unde mă trezesc când vreau și fac tot ce vreau. Nu știu ce să fac dar parca nu mai rezist. Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| CuteMinnie a răspuns:

Iti inteleg dilema, e o intrebare pe care si-o pun multi viitori studenti, deoarece presupune sacrificarea unor privilegii avute acasa in schimbul unei educatii mai bune. Sa analizam ambele situatii. In cele din urma, tu vei lua decizia finala.

Daca ramai cu parintii tai, e posibil sa regreti ca nu te-ai dus la facultate, in special daca admiterea si dobandirea statutului de student au contat pentru tine. Insa, vei ramane cu privilegiile de pana acum.

Daca hotarasti sa pleci, parintii ar trebui sa te sustina financiar chiar daca tu ai fost acceptat la fara taxa( ceea ce presupune un posibil loc la camin, daca primesti si bursa, atunci o sa ai mai putini bani oferiti de catre parinti). Insa va trebui sa adaptezi la viata de camin si viata studenteasca, si esti constient deja de asta.

Ai vorbit deja cu parintii tai? Daca nu ai si permisiunea lor, nu o sa fie usor.

Ar trebui sa te interesezi si de caminele universitatii la care ai intrat sau locuri de cazare aproape de facultate.

Nu pot sa iti dau un raspuns clar pentru ca aici sunt foarte multe criterii in joc, printre care si dorinta ta personala. Inteleg pentru ca am avut si eu aceeasi dilema, si nu e chiar simplu sa iei o astfel de hotarare la 18/19 ani. Dar asta e, trebuie incet-incet sa devenim responsabili pentru orice facem, asta inseamna sa fim adulti, nici pentru o persoana trecuta prin viata nu e usor, d-apoi pentru noi.

Succes pe mai departe!

29 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Nu știu ce să fac dar parca nu mai rezist. Va rog ajutati-ma!"

Tu te plangi inainte sa fii ajuns la facultate si inainte sa ai idee cum este acolo? laughing
Cati anisori ai de te comporti caun bebe de 2 ani, care plange dupa tata masii?
Alegerea a fost DOAR a ta si daca te-ai dus la 350 km departare de casa, inseamna ca aacolo ai vrut tu, deic ai facut ce ai vrut!'
Ti-ai luat camera la camin?

Inca un pic si incepe facultatea... camere comune cu alti baieti, bai comune, disciplina pusa in orar, ca toata lumea are de invatat, de dormit, nu se mai face nimic haotic, culcarea la 10 seara, scularea la 6 dimineata, samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Gândirea ta este foarte limitata. Daca ai reușit doar sa calculezi ce se întâmplă în primii 4 ani din viața e ok. Noutate pentru tine. Un om lucrează în medie 40 ani. Mai refa calculele. Și când refaci calculele ia în considerare că și ăla care lucrează fără bac plătește aceleași utilități, hahahaha

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru AlexCucuBaw):

Scrii mult și prost și timpul meu e mai valoros decât să îți citesc eseele. Daca vrei sa discutam faci un rezumat citibil

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru AlexCucuBaw):

Hahaha.
Din păcate pentru tine eu am terminat facultatea de vreo 15 ani și cam scriu in cunoștință de cauză ce scriu pe aici.
Nu am zis că scrii incorect, ci că scrii prost. In sensul că nu are sens. Cât despre activitatea mea pe TPU, acord timp celor care merita...

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru AlexCucuBaw):

Lucrurile materiale contează, cum sa nu conteze. Tocmai de aia muncesc. Să am confort material.

Salariul nu îl voi spune că e ceva confidențial și de prost gust să întrebi. Dar te asigur că e peste media salariului mediu din București. Bineînțeles că mă ajută și domeniu. Și totuși soția lucrează în alt domeniu și facultatea a ajutat-o să aibă și ea mult peste salariul mediu.

Conduc o mașină nemțească din cele 3 premium care a costat vreo 35k sh și locuiesc în zona de N a Bucureștiului intr-un apartament mult peste media apartamentelor din Romania că și mărime.

Mulțumit de răspunsuri?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru AlexCucuBaw):

Te-a cam racait putin ce ti-am scris mai sus si acum dai cu hate.
Ca parca m-a apucat eu sa ma laud de nebun nu cumva raspundeam la o intrebare a ta.
Aia e ce sa fac si eu. Muncesc sa traiesc confortabil, sa imi permit vacante, o masa la restaurant, o casa moderna si confortabila, alimentatie de calitate, o masina sigura si comfortabila. In rest ma doar fix in c.ur de cine o sa ma tina minte sau de ce cred unii pe net de mine. Sunt un anonim in orasul asta mizerabil, nu ma cred deloc important si nici nu vreau sa ies in evidenta. E atat de simplu.

Si sa stii ca am locuit si in alta tari. Nu e bai, le-am vazut si pe alea.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru AlexCucuBaw):

Nu vreau sa realizez nimic pentru lume. Îmi fac suficient datoria. Respect oamenii din jurul meu, respect natura, reciclez cât pot de mult, nu fac risipă de resurse pe cât pot, respect pe cât posibil toate legile morale și legale de conviețuire in societate, îmi ajut apropiații. Fac destul, nu e nevoie de ceva memorabil. Și nu vad legătură a ceva memorabil cu facultatea sau lipsa facultății.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce că.cat vorbim de afaceri? Era vorba strict de loc de munca. Eu absolut irelevant pentru discuție ce scrii tu.

PS. O meserie calificata superior aduce 29. 000euro din economii în maxim 2 ani. Șah mat

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt foarte speriat, parca îmi vine să plâng că trebuie să plec de la traiul asta superb de acasă unde mă trezesc când vreau și fac tot ce vreau.
Și mama îți dă de mâncare și îți spală chiloții. Până nu de mult te ștergea și la fund.
Învață să reziști.

| Lukasssz a răspuns:

Păi dacă ai traiul frumos si câștigi bani deja din agricultură,de ce te mai duci la facultate? Las-o moartă cu facultatea,oricum e aproape inutilă mai ales in zilele noastre,o facultate e utila doar daca ai multe perspective de viitor, cum ar fi medicina, dreptul, câteva departamente de la ASE si cele care pregătesc viitorii profesori, restul sunt inutile! Asa ca iti recomand sa rămâi in satul/orașul tău și să te apuci de munca. Dacă părinții tăi au o asociatie si mai bine, le moștenești avereawinking.
Uite de exemplu eu am ales sa nu ma duc la facultate, si imediat dupa ce am luat BAC-ul m-am angajat ca ospătar la un restaurant. Salariu 2000 de lei +bonuri +ciubuc care ajunge să fie si de 2 ori mai mare decât salariul, îmbrăcat la costum, sti cum traiesc? Binisor spre bine, de cat sa stau 3-4 ani pe băncile facultăți si dupa sa nu am loc de munca, sau daca am sa fiu platit cu minimul pe economie (cunosc persoane care au terminat ingineria si muncesc pe salariul minim ).Ba mai mult, ma gandesc chiar sa plec la mătușa mea in Canada pentru ca si acolo se fac bani multi din asta.
Iti urez o zi bună și sa iei decizia care te face fericit.

| suntserios a răspuns (pentru Lukasssz):

Pfoaaa... Ai atat de multe rationamente gresite in ce ai scris...
Ai incercat sa subliniezi un fapt real, si anume ca nu ai nevoie neaparat de facultate sa reusesti in viata si sa faci bani, dar in schimb ai emis o groaza de ipoteze gresite.

1. Omul vorbea totusi de "Mecatronică și Robotică" nu filosofie sau istorie. Sa ii zici ca o astfel de facultate e inutila si fara pespective... gresit.

2. "restul sunt inutile! " zici? Informatica e inutila? Constructii inutil? Arhitectura inutila? Mecanica inutila? Electronica inutila? Telecomunicatii inutila? Bioinginerie inutila?

3. Faptul ca tu ai ales ca nu faci facultate si ai castigat in primul an 2000 lei te limiteaza maxim. Cel de care razi tu ca e la costul si castiga in primul an mai putin decat un chelner va progresa constant. Ospatarul va ramane mereu la acelasi venit. Ia sa vezi tu peste 10 ani cine o fi mai castigat? Ospatarul care a ramas la 2000 lei sau unul imbract la costum care a trecut de 1000 euro?

4. "cunosc persoane care au terminat ingineria si muncesc pe salariul minim" sa fim seriosi... daca dupa 1 an de experienta in campul muncii cu o facultate de inginerie facuta pe bune si nu la misto doar pentru diploma esti tot la minimul pe economie inseamna clar ca nu ai ce cauta in domeniul ala si nu e facultatea de vina.

Totusi sa nu il inducem pe om in eroare cu clasica afirmatia " nu faci nimic cu facultate" pentru ca este total eronat.

| Lukasssz a răspuns (pentru suntserios):

1) Spune-mi tu mie unde se poate angaja cu o astfel de facultate daca el a fost sa zicem un elev mediocru in timpul facultăți.
2)Am omis câteva, ai dreptate...Dar facultatea de informatica? Poti lucra in IT si fara studii superioare.Pe angajatorul din ziua de azi nu-l intereseaza de diploma, il intereseaza ce stie sa faci. Degeaba are unu diploma daca nu stie nimic, postul ii va fi dat celui care stie sa lucreze.
3)Ca ospătar nu câștigi doar 2000 de lei, câștigi si din bacșișuri si de ce sa mint, se castiga extrem de bine! Totul tine de atitudine, trebuie să fi politicos, sa le zâmbești clienților, etc. Cine o sa iasa mai câștigat? Eu pentru că la aia 2000 de lei se adaugă și bacșișul.
4)Toata lumea vrea mai multă experiență, no doar de un an! Vor 3-4 ani! Asta e problema tipic romaneasca! Si stai calm ca multi sunt in situatia asta, au făcut una dintre cele mai grele facultăți si au ajuns sa muncească ani buni pe minimul pe economie, până sa le mai crească salariul.
Nu l-am indus deloc in eroare, i-am zis ca e "aproape inutila" nu ca nu face nimic cu facultate.

| suntserios a răspuns (pentru Lukasssz):

1. De ce presupui ca e mediocru? asta e doar rautate si il faci prost pe om desi nici nu il cunosti.

2. Ai omis multe chiar. E absolut irelevant ca poti lucra fara facultatea de IT in domeniu. Atat timp cand faci facultatea serios te ajuta si e o facultat utila. Plus ca iti ofera multe beneficii diploma, de la scutiri de impozite pana la un punct in plus la interviu.

3. Nu ai prins deloc ideea. Nu conteaza ca tu castigi acum 2000 lei plus bacsis. Ideea e ca asta e un job de la care nu pot evolua spre deosebire de un job cu o calificare mai inalta. Dar asta e fix problema ta daca tu vrei sa ramai blocat la 50 ani in aceelasi job cu aceeasi bani pe care ii facei la 20 ani.

4. inseamna ca erau praf. Nu confunda diploma de facultate obtinuta cu facultatea facuta pe bune ca sa zici ca e inutila.

| Lukasssz a răspuns (pentru suntserios):

1) Nu-l fac prost.Am spus sa presupunem, deoarece majoritatea studenților de la facultăți sunt mediocri. Adică nici prosti dar nu despteti. Încă odată, cum l-am facut prost?
2) Multe, care sunt alea? Numeste-le si spune-mi ce poti ajunge daca le urmezi.
3) La toate joburile evoluezi din punct de vedere salarial, la unele mai mult la altele mai putin. Dar ce e drept e faptul că, nu o sa raman mereu la 2000 de lei. Plus ca se vor majora salariile.
4) Praf? Adica jumătate de facultate era praf?hee hee Pe bune?

| suntserios a răspuns (pentru Lukasssz):

De ce nu ai presupus ca poate el e unul din aia buni?

ti le-am enumerat odata, e destul de clar cu ce se ocupa fieare.

salariile se vor majora peste tot, ca nu crezi se vor mari doar la muncile necalificate.

"Adica jumătate de facultate era praf?"
aici iti voi raspunde cu raspunsul tau "majoritatea studenților de la facultăți sunt mediocri"

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

Lucrează și el de 2-3 luni și tu ii ruini visele ca trăiește în lux...rușinehee hee

| goguPatent a răspuns:

Te duci la facultate si inveti sa te descurci singur, ca viata nu e asa usoara si mama si tata nu o sa fie mereu langa tine sa te tina de manuta.

| DeMicUnCălător a răspuns:

In viață. Frica te trage inapoi. Curajul te duce in față

| AdrianaBacescu a răspuns:

De unde esti de fel?

| trocki1238238409238409 explică (pentru AdrianaBacescu):

La vreo 350 km de facultatea la care am intrat

| catalin09023 a răspuns:

Din intamplare am citit problema ta.
Btw, voiai si politie. Vezi ca in politie, o sa mergi la scoala - departe de casa - cu posibilitate de revenire doar in weekend, cu permisie - nu la bunul plac =)

Apoi, repartitia poate fi oriunde - departe/aproape de casa...

| trocki1238238409238409 explică:

Cred că oarecum a venit momentul sa zic și eu ceva și din tot ce s-a discutat aici, de departe sunt de acord cu ce se zice aici. Adică practic daca alegi varianta asta in viata, nu mai ai siguranta zilei de mâine, cum ai in cazul in care alegi facultatea, fiindcă intr-un final de acolo o sa îți gasesti de munca intr-un final. In schimb, in cealaltă parte, va fi un risc de trebuie asumat de la inceput. Poti ajunge sa faci banii pe care cei cu facultate nu ii vor face niciodată sau poti sa ajungi sa te chinui sa trăiești. Totul depinde de capacitatea fiecăruia sa reziste acestui stres imens. Eu personal, daca o sa fiu nevoit să merg la facultate, o sa fie 4 ani in care o sa mă chinui grav și nu din cauze sociale sau că nu m as putea descurca sa învăț, dar din moment ce știu că se poate și altfel, parca deja încep sa nu mai fiu de acord sa mi irosesc acesti 4 ani in care mă pot descoperii cu adevărat și pot sa incep sa fac deja bani. Nu știu dacă e corect ce zic aici, dar e chestia că asta simt sa aleg și până la urma urmei, viața înseamnă alegeri peste alegeri, unele bune, altele proaste.

Răspuns utilizator avertizat