| Sandor12921 a întrebat:

Am mai revenit cu o intrebare, azi am foarte mult timp liber, prea mult cred, asa ca stau putin pe net laughing In fine, voi intelegeti gramatica limbii romane, adica diferenta dintre atribut, predicat verbal, predicat nominal, etc... Sincer sa fiu, niciodata nu am stiut aceste diferente/notiuni, nici nu le-am inteles vreodata, insa nimeni nu mi-a spus ca sunt analfabet sau ca scriu/vorbesc gresit si imi este destul de usor sa imi exprim gandurile. Am mai auzit ca daca nu sti aceste notiuni e imposibil sa inveti o limba straina, dar nu cred ca e asa, voi ce parere aveti despre asta? Am pus intrebarea astea pentru ca azi am gasit un caiet pe care l-am avut in generala si erau definitii la aceste notiuni, tin minte ca nu le-am inteles nici atunci, dar na, am trecut cu usurinta si la Examenul de Capacitate din clasa a 8-a cand profesoara de romana imi spunea ca voi intra la profesionala daca nu stiu acele notiuni, insa nu a fost asa laughing In fine, astept raspunsuri cat se poate de sincere

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Chiar ieri mi-a spus cineva ca limba romana este o limba foarte grea, chiar mai grea ca limba Germana, ceea ce ma suprins, parerea mea e ca are cea mai grea gramatica dintre limbile latine ca termen de comparatie romana e ca chineza pentru un englez

| AnonimnusAno a răspuns:

Poti sa inveti sau mai bine zis sa vorbesti o limba fara sa stii gramatica ei. Dar ca sa o intelegi logic, sa faci conexiuni, sa nu faci confuzii, ai nevoie sa stii ce e aia predicat, atribut, subiect. Plus ca mai tine si de mandria ta, adica fara suparare, e limba ta materna si nu ai cum chiar sa treci ca gasca prin apa.

| PRD98 a răspuns:

Fii atent la ce iti zic acum, sunt la facultate, mi-am luat bacu` la romana cu 5, nici acum nu am habar de ce e ala "atribut, substantiv etc" te descurci fara ele in viata crede-ma, e ca si cu x-ul si y-ul la matematica, in viata nu gasesti asa ceva. Ca sa inveti o limba straina, te pui la un film cu subtitrare si aia e, programa asta scolara la noi e facuta in asa fel sa te invete lucruri fara sens, fara rostul lor in viata ta de om, cand o sa vina cineva sa demonstreze (nu stiintific) prin fapte cu ce ne ajuta toate chestiile enumerate de tine mai sus poate le-as acorda o anumita importanta, asa, nu vad niciun rost.

Morala: Traieste-ti viata ma, lasa substantivele, x-urile, atributele sa se pensioneze in cartile alea groase care sfarsesc la un wc sau prin focwinking

| Cinga25 a răspuns:

Denota incultura. Cum sa nu stii care e predicatul, subiectul, complementul etc intr-o propozitie? Doamnee