Întrebare recomandată | Katto2727 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor! Nu stiu ce sa fac! Am 19 ani, sunt singura in casa cu tata si cu bunica(mama sa) iar tata este ultimul betiv, e dependent de alcool si nu asta e problema, ci ca ne bate si am fost la politie de foarte multe ori, are multe amenzi neplatite, dar mai mult de atat nu face! Pe bunica o bate, o scuipa, mie aseara mi-a ridicat tricoul in somn si s-a holbat la pieptul meu! Va rog sa ma ajutati. Am cautat pe tot internetul si am incercat toate solutiile posibile, nu stiu ce sa fac! Este foarte violent si politia nu face nimic!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este util, dar poate totuși, să citez ce se întâmplă la alt capăt al lumii, în USA. În momentul în care tata bate pe mama acasă, poți suna la 112 ( la numărul lor). Poliția vine în 5 minute și bate la ușă.
Dacă nu deschide nimeni sparge ușa.
Apoi, de la caz la caz intervine imediat și nu amendă, ci îl duce pa poliție, să stea acolo la răcoare o noapte să se răcorească.
Ce să facem, aici la noi poliția este încă copilă.
Să mergi la protecția copilului la primărie. să depui o declarație, să ceri ajutor.
Să mergi la asistența socială la primărie să depui o declarație, să ceri ajutor.
Să ceri o audiență la comandantul poliției să depui o plângere acolo și să ceri ajutor.

| Katto2727 explică (pentru sadrian46):

Multumesc de ajutor, o sa incerc!

9 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Buna! Ești deja majoră, deci poți găsi soluții pe cont propriu. Te poți angaja undeva și te muți într-o garsonieră, departe de el, în orice oraș. Dacă dorește și bunica, o poți lua cu tine, probabil are pensie și vă puteți descurca altfel cu două venituri. Dacă bunica e legată de moșia ei, așa cum sunt de fel bătrânii, trebuie să pleci singură și să îți vezi de viață. Ești tânără, viața ta de abia acum începe.

| Donsavas a răspuns:

Cand mai este violent, suna la 112 si cere NEAPĂRAT să vină o salvare cu un echipaj de poliție specificând că trăiești în casă cu o persoana bolnavă psihic,care suferă de alcoolism si nu se trateaza psihiatric, pentru a l interna involuntar la psihiatrie. Acolo va urma un tratament si isi va reveni. Discută și cu medicul lui sau al vostru de familie! Acesta are dreptul sa i ceara o internare la cererea familiei, daca este beat si violent deseori. Autoritățile au obligația să ia măsuri. Dacă cineva din familie mai este bătut, sa meargă la iml pentru a fi examinat si pentru a i se elibera un certificat medico legal. Cu acest act poti merge direct la poliție sa faci plângere penala, chiar în numele rudelor, daca esti majora. Apoi mergi la judecătorie si faci o cerere prin care ceri ordin de protectie(sa fie dat afara din casa) pentru tine si familia ta. Poti apela la un avocat penalist din oficiu. Găsești la barou destui.

| Katto2727 explică (pentru Donsavas):

S-a intamplat deja asta, si cu el, si cu fratele sau care era la fel. Nu se poate sa fie internat involuntar?‍♀️
Dar unchiul in final a inteles si a vrut! Dar tata nu vrea. Si am acte care sa demonstreze ca e bolnav psihic. cred. Adica mi-a spus bunica de ceva retete de-ale lui din copilarie de cand mergea la doctor, daaar sunt la el retetele, plus ca nu stiu daca sunt suficiente

| Donsavas a răspuns (pentru Katto2727):

Poate fi bolnav psihic si sa se trateze. Important e să meargă tratamentul, daca nu merge, atunci devine violent si atunci poti sa l reclami!

| Alverto a răspuns:

Când mai se întâmplă lucruri de genul sună la 112, dar înainte de asta filmează ca să ai dovezi, sau suna la protecția copilului

| Eugen80 a răspuns:

Suna la 112 pentru ca toate convorbirile sunt inregistrate. Apoi ar trebui sa incerci faci sesizare la primarie si prin ei sa fii indrumata catre organele competente daca Politia nu isi face treaba.

| Katto2727 explică (pentru Eugen80):

De chestia asta nu stiam, mulumesc muult!

| JoKKeRClan a răspuns:

Suna la protectia copilului sau la 112