| Aiko1chin a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Cel mai bun prieten al meu a spus ca a facut hepatita c. Am ramas blocata. N-am știut ce sa-i spun, cum sa-l încurajez. Cum sa-l încurajez? Ce sa-i zic? Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| GeorgetaTudor a răspuns:

Zi-i ca va fi ok. Este o boala care in momentul de fata poate fi tratata cu succes. In Constanta, de exemplu, exista Baylor care ofera ghidare prin tot acest proces al depunerii dosarului pentru tratament. Chiar daca nu sunteti din Constanta, tot v-as incuraja sa le dati un telefon sau sa le vizitati site-ul pentru informatii bune despre boala. Site-ul lor este: www.baylor.ro

Pe scurt:
- exista tratament
- acum s-a lansat un nou tip de tratament care are mai putine efecte adverse si pare-se rezultate chiar mai bune
- boala are o evolutie lenta
- nu impiedica relatiile sociale in niciun fel, nici macar pe cele sexuale cu conditia de a fi folosit prezervativul de fiecare data.

Fruntea sus, dragilor!
Iar tie, felicitari ca ii esti aproape!

| Aiko1chin explică (pentru GeorgetaTudor):

Mulțumesc enorm de mult pentru raspuns! happy

4 răspunsuri:
| NAdrian a răspuns:

Poti sa fii alaturi de el si sa ii spui ca el o sa ramana acelasi pentru tine, timpul acordat ar putea fi o solutie in situatia de fata.

| Lilulilu123 a răspuns:

Buna. Imi pare foarte rau pentru prietenul tau sad Daca nu stii ce sa-i spui, nu-i spune nimic si fii alaturi de el. Va conta mult pentru el si nu -i aduce aminte de probleme. faceti lucruri frumoase impreuna, distrati-va si nu va ganditi la nimic rau.

| Aiko1chin explică (pentru Lilulilu123):

Asta fac, vreau doar sa fie bine si fericit, mulțumesc mult pentru răspuns!