| 3u a întrebat:

Am nevoie de ajutor

Sunt singura la paritni.Parinti mei adica mama mai ales mai vor un copil dar ei stiu foarte bine ca eu nici nu suport subiectul dar sa mai am un frate sau o sora.Vara trecuta mi s-a facut o farsa adica mama a zis ca este gravida si chesti, eu mi-am facut bagajele si am plecat de acasa mi-am luat alta cartela ca sa nu ma poata suna dar pana sa imi schimb cartela au sunat dar nu am raspuns(ma cam durut sufletul) mi-au trimis un sms in care imi ziceau adevarulsi am venit acasa. Totul a fost bine pana in iarna cand cea mai buna prietena a mamei a zis ca abia asteapta sa se nasca,, fratiorul sau surioara mea" atunci mama s-a uitat la mine si i-a zis ca si ea ar vrea sa aiba inca un copil, tatal meu a zis ca nu mai vrea dar stiu ca vrea. Recunosc cu mana pe inima ca sunt egoista dar asta ee am aproape 14 ani si (parerea mea)este normal ca vreau sa mi se acorde doar mie atentie. Acum a inceput din nou prietena mamei sa isi bage nasul.Am o prietena in Irlanda si dupa ce primesc buletinul am sa plec sa ii fac o vizita dar cine stie ce o sa se intample acasa. Va rog nu vreau glume! Este o chestie serioasa pentru mine.

Răspuns Câştigător
| LoveAngel223 a răspuns:

Ar trebui sa le spui parintilor tai ca, daca te iubesc cu adevarat iti va respecta decizia.Bafta!

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Venirea pe lume a unui copil este o mare bucurie mai ales daca iti este frate sau sora.Il vei iubi din primele zile cu ardoare.Vei observa cum progreseaza si vei fi in permanenta martora unui miracol.Va creste pe nesimtite si va deveni mare.Cand parintii tai nu vor mai fi nu te vei simti singura pe lume:vei avea cu cine sa evoci amintirea parintilor tai si cu cine te ajuta si sfatui.Parintii tai sunt singurii in masura sa hotarasca. Fereste-te sa devii tiranul lor.

| medgirl a răspuns:

Eu zic ca prea exagerezi, chiar sa pleci de acasa? Erai constienta? De ce nu vezi doar partea plina a paharului? cind tu vei pleca la invatatura, vei creste si te vei casatori, parintii tai cu cine se vor mingiia? atunci cind veti avea o problema cu parintii veti fi 2 care vor contribui, dar asa...sincer eu sunt de virsta ta.am 14 ani si tot sunt singura fetita si nu-ti imaginezi cit de tare mi-as dori o surioara mai mica, sa am cu cine vorbi, cui ii face unghiile, cui ii da sfaturi, pe cine incerca machiajuri, coafuri.Sincer cred ca nu iti dai seama cit de tare sufera parintii tai din cauza asta, din cauza ca tu nu doresti, dar inceara si tu sa-i intelegi, si gindeste-te ce anume nu iti doresti tu? nu iti doresti un nou membru al familiei, ori nu-ti doresti sa pierzi toata atentia? crede-ma ca vei creste si nu vei avea nevoie de asa multa atentie, vei prefera sa ai intimitatea ta, sincer, vorbeste cu parintii tai, spune-le ce nu ai vrea sa se schimbe odata cu venirea pe lume a copilului.

Sunt convinsa ca dupa nasterea copilului, iti vei schimba total parerea si viziunea!

Bafta, si te rog, gindeste-te de 2 ori inainte de a face ceva!

:*

| 3u explică:

@Maimutica: Poate are trebui sa am alta mentalitate dar gabdeste-te ca de 13 ani si ceva eu sunt singura la parinti si toata atentia mi-a fost acordata mie.

@Gabriellalove Am vorbit cu parintii si au zis ca imi respecta decizia. Multumes mult tuturora.

| fame a răspuns:

Ar trebiu sa ii spui ca e prea batrana (fara jigniri, si maika'mea mai vrea unu si nu suport ideea, ca si eu is singura la parinti, da parinti is despartiti) si ca daca il fcavea acum 10 ani era altceva, si ca e prea mare diferenta ed varsta, ca odata ca u oricum nu mai vrei un frate\o sora si a doua oara ca daca il facea atunci v'ati fi inteles si v'ati fi iubit ca niste frati adevarati

| Beibi a răspuns:

Daca esti egoista? Esti foarte egoista. Cu ce te'ar deranja bietul copil? Ai plecat de acasa cand ti'au zis parintii ca mama ta este "gravida"? Foarte imatur din partea ta. Si ai 14 ani. La varsta asta ar trebui sa ai alta gandire. Parerea mea este ca mai bine iti sustii parintii in aceasta decizie, pentru ei sunt sigura ca e foarte important.

| Beibi a răspuns:

Stai linistita. Parintii tai te vor iubi la fel, chiar daca vor face alt copil. O sa cresti si nu o sa ai nevoie de asa multa atentie. Gandeste'te mai bine :p Poate iti schimbi gandirea.

| Psihologul_Adrian a răspuns:

Dificil, ar trebui sa gandesti pozitiv, e o diferenta cam mare ca tu sa mai ai un frate, insa aici parintii fac cum vor ei nu cum vrei tu, ei iti vor oferi iubire neconditionata ca si pana acum, insa vezi tu vor exista mici diferente, mai multa tentie celui mic, acum depinde de parinti!