| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor urgenttttt.Pe o prietena a intepat-o o viespe pe gat si i s-a umflat foarte tare ce poate face? la doctor nu putem merge decat maine dimineata.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai...ne e de gluma. daca se umfla mai rau duceti-va urgent. poate fi alergica la veninul de viespe si sa moara prin asfixie. se numeste soc anafilactic. sunt destule cazuri de oameni care au murit intepati de viespe,. nu vreau sa te sperii, dar daca se umfla mai rau...la spital cu ea.

3 răspunsuri:
| clauss a răspuns:

La spital si sa i faca vreo injectie sau sa i dea vreo pastila ca nu-i de joaca

| Yana a răspuns:

Puteti merge la medic si azi, numai ca la spital la urgente! Asta chiar e o urgenta, in urma careia pot fi urmari foarte grave, mai ales ca e in zona gatului. Mergi cu ea la medic! Si cred ca poti sa ii pui si o compresa rece, dar acum depinde. Vezi sa nu mai aiba acul.

[Yana]

| kamao a răspuns:

Pune otet alimentar pe zona intepaturi sau freaca cu patrunjel verde daca ai la indemana.