| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul cuiva, am nimerit intr-o situatie penibila din punct de vedere psihologic, ma simt foaaaarte rau (sufleteste) sunt mereu intr-o stare de depresie, imi vine sa plang foarte tare dar nu pot, pur si simplu nu mi se primeste, imi lacrimeaza ochii abia abia dar nu pot plange. E ceva normal sau nu? De ce nu pot sa o fac?

6 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Si eu am avut depresie dar am fost la psihiatru si am urmat un tratament si apoi s-a rezolvat.

Si incearca sa vorbesti mult cu mama ta, o sa te ajute, eu asa am facut.

| Andreeush a răspuns:

Care e motivul stării tale?

| Nilsson a răspuns:

Principiul de a scapa de depresie e simplu, nu te mai gandi la tine sa iti plangi de mila ci ganteste-te cum poti sa ii ajuti pe ceilalti.
Fa-ti prieteni in jurul unir pasiuni comune, cum e sportul in cazul tau, cine se aseamana se aduna.

| pinkyypromise a răspuns:

Bineinteles ca nu e normal ce ti se intampla. In primul rand trebuie sa descoperi ce iti da starea asta, si sa iei masuri sa nu mai intri in contact, daca se poate, cu acel ceva. Trebuie sa ceri sfatul celor dragi, sau chiar al unui psiholog sau consilier. Iar pentru a iesi din starea asta, socializeaza foarte mult si gaseste-ti un hobby, si concentreaza-te pe el.

| Oxxxxyyymirooon a răspuns (pentru pinkyypromise):

Practic nu am prieteni si nu am cu cine comunica sau impartasi ceea ce simt, chiar daca ma ocup cu sportul asta nu ma ajuta, oricum sunt depresiva

| DeliNes a răspuns:

Eu iti sugerez sa apelezi la un psiholog, mai ales daca n-ai pe nimeni ci care sa vorbesti: el te poate lamuri despre starea ta si te poate ajuta s-o depasesti. Nu e bine sa nu vorbesti cu nimeni, o sa te simti si mai rau, trebuie sa te "descarci"