| JusTPauL a întrebat:

Am nevoie de firma ca să comand de pe alibaba?
Contează dacă comand 1 sau mai multe produse. Sau prețul?

7 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Nu trebuie sa ai firma, poti comanda oricate produse insa ce trece de o anume suma 20 de dolari platesti tva.

| JusTPauL explică (pentru aditimus):

Tva, taxa vamala, transport.
Astea ar fi de plătit.
Dar am citit pe net ca dacă comand mai multe produse, când ajung în vama nu mi le trimite sau nu ma lasă să le ridic din cauza ca sunt trecut ca importator, firma.
Despre asta nu știu cum este.
Și nici nu știu unde ma pot interesa.

| aditimus a răspuns (pentru JusTPauL):

Depinde si cate produse vrei sa comanzi, transportul in general este gratuit.

| JusTPauL explică (pentru aditimus):

Pentru produse mici este gratuit transportul?
Eu vreau sa comand atv-uri, nu cred ca este gratuit transportul.

| aditimus a răspuns (pentru JusTPauL):

A in nici un caz asa mari.
O sa platesti tot ce ai enumerat mai sus, crezi ca merita investitia?

| JusTPauL explică (pentru aditimus):

Dacă în loc de 7000 pe bucata o sa plătesc undeva la 3000, ar trebui sa ies mai ieftin cu tot cu tva-ul de 19%. Taxa vamala și transportul.

| aditimus a răspuns (pentru JusTPauL):

E un risc destul de mare pe care ti-l asumi.