| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi. As vrea sa-i spun mamei ceva destul de important si as vrea sa ii spun in asa fel încât sa ma înțeleagă. E vorba despre bunica mea care are o boală si in fiecare zi tipa si imi face viața un calvar! Si problema este ca eu stau cu ea in casa. Mi-as dori sa ma pot muta doar cu părinții mei altundeva dar nu am destui bani din pacate si as vrea sa-i spun asta mamei si sa ma înțeleagă si sa găsească o cale. De fiecare data cand sunt cu prietenii par fericita si normală dar nu sunt asa! În viata mea nu am avut camera mea, un birou pe care sa scriu si o zi in care sa nu plâng! Vreau sa ma ajutati sa ii explic mamei ce simt si poate pare un lucru minor dar ganditi-va ca eu plâng in fiecare zi pentru asta si prima dorinta pe care mi-as pune-o ar fi sa stau undeva cu părinții mei, sa am propria mea camera si sa fiu fericita!

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu este vreo tehnica anume pentru a face o persoana sa inteleaga mai bine ce ii spui. Pur si simplu trage-o intr-o parte si discutati. Daca ea considera problema ta una grava, demna de luat in seama (mie personal asa mi s-ar parea), atunci va lua si masuri. Daca nu, atunci nu se vor schimba prea multe.

| Gabi5aa a răspuns:

Nu am inteles daca locuiti toti 4, sau doar tu cu bunica ta. Dar trebuie sa vorbesti deschis cu mama ta, sigur o sa te inteleaga. Explica-i ca bunica ta te cearta si fara motiv uneori si ca asta te face sa te simti rau.

| Gabi5aa a răspuns:

Atunci incearca sa vorbesti cu bunica ta, poate ea intelege

| Andreeaa245 a răspuns:

Eu i-am spus deja...Dar nu, pur si simplu nu intelege. Si zice ca sa nu iau in seama chestiile astea si singura mea preocupare ar fi sa invat ca sa am un viitor. Are dreptate, dar nu sunt un robot care invata permanent. Vreau si eu o copilarie frumoasa!