| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de sfaturi.
Am mai postat si ieri o intrebare de genul asta.
Cunosc aceasta fata de cand eram mici copii. Imi place de ea din clasa a 5-a. De atunci ieseam cu acelasi grup de prieteni dar nu prea vorbeam, eram timizi. Stiam ca ma placea, deoarece mi-au spus cei care au vorbit cu ea, foarte multe persoane. Si eu o placeam tare mult, dar mi-a fost rusine sa ii zic. Acum un an am decis sa vorbesc cu ea pe mess, am vorbit pana noaptea tarziu despre muzica si alte chestii. Dar nu am indraznit niciodata sa o intreb daca vrea sa fie cu mine. In timpul scolii nu am prea vorbit, nu am mai vazut-o online dar in ultimele luni de scoala a intrat si am inceput din nou sa discutam.
La un moment dat, cred ca acum o luna am intrebat-o daca vrea sa fim impreuna si a acceptat. Am inceput sa iesim si sa vorbim, nu chiar tot timpul, erau momente de liniste, nu stiam ce sa-i mai zic. Am tinut-o de mana, am atins-o, am imbratisat-o, i-am zis ce simt. A zis ca a fost surprinsa dar am continuat sa iesim.
Ieri am intrebat-o daca ii place de mine si daca ii plac iesirile noastre, insa ea a zis ca vrea sa fim doar prieteni.
Ma asteptam la asa ceva, nu stiu de ce, dar daca nu o intrebam eu nu stiu cand avea de gand sa imi spuna.
Mi-a zis ca m-a placut de 3 ani si in tot acest timp a asteptat un semn de la mine, iar pana la urma a lasat-o balta, crezand ca nu o plac. Am intrebat-o de ce nu mi-a zis daca simte ceva si ea a spus ca nu era sigura, de asta a vrut sa iesim mai des. N-am vrut sa o bat la cap cu iesirile in oras, asa ca am iesit de vreo 2 ori pe saptamana, ea doar a zis ca vrea sa iesim, a zis doar o data "Haide, vrei sa mergem undeva?".
Mi-a explicat ca acum o luna era altfel, dar a spus ca a trecut prea mult timp. Nu stiu ce sa fac, ce sa o mai intreb.
Maine, pe 3 iulie ar fi fost o luna de cand eram impreuna. Vroiam sa ii fac un cadou, o floare si ceva dragut, inca vreau sa ii fac.
Chiar ea a zis ca vrea sa ne mai intalnim, dar nu stiu daca poate exista prietenie dupa dragoste(in cazul meu). Nu vreau sa ii fiu doar un prieten... vreau mai mult de atat.
Acum 3 ani eram un copil, nici nu stiam ce e cu mine. Iar acum, cand inteleg si eu ce e dragostea totul s-a dus. Am avut o ocazia si nu am profitat de ea.
Oare exista dragoste dupa prietenie? Daca am fost aproape o luna, am putea fi iar peste ceva timp?
Ce as putea sa fac? Sa o intreb daca ma mai place cat de putin? Sa ii ofer acel cadou?
Inca sper, dar nu vreau sa par prea insistent, poate se va enerva.
Nu stiu cum a ajuns la concluzia asta, ca noi suntem doar prieteni. Am intrebat-o daca am gresit cu ceva, iar ea a zis ca nu.
Multumesc celor care si-au irosit minute pretioase din viata citind acest lucru. Tin mult la aceasta fata, dar nu stiu ce e bine de facut si ce e rau in acest moment.

1 răspuns:
| ellabell a răspuns:

Parerea mea e ca ar fi bine sa iesiti pe 3 iulie in oras si e foarte dragut faptul ca te-ai gandit sa ii faci un cadou, cred ca i-ar placea cadoul de la tine. Eu cred ca nu ar trebui sa renunti la ea. Chiar tu ai spus ca a asteptat ceva timp semne de la tine ca o placi nu? Cred ca cel mai bun lucru pe care ar trebui sa il faci este sa vorbesti cu ea despre orice dar in mod special vorbeste cat mai mult despre ea. Sper sa iti foloseasca sfaturile astea:-D good luck