| IonutPetre12 a întrebat:

Am nevoie de sfaturi.Va rog sa cititi tot.Parintii mei se tot cearta.De exemplu tata a dat-o afara pe mama si a dormit intr-o camara, in frig.In conditiile in care tata e un alcoolic si din salariul trecut care e minim pe economie a cheltuit 200 de lei pe struguri sa-si faca vin.Cumpara boxe statii, etc. Dupa se lauda ca el plateste tot in casa si mama nu.Mama imi da pe fiecare luna bani mie si fratelui meu, haine etc.In posibilitatile ei.Si aici vine problema. Are un salariu de cam 2000 de lei din care are datorii si foarte multe rate.Foarte multe.Cand vin acasa nu am ce sa mananc sau mananc doar in ziua in care ia salariul.Acum 2, 3 saptamani s-au certat ceva mai grav si tata a lovit-o in ochi( mama s-a operat la ochi)si a crezut ca i-a stricat operatia si ca-i curge sange din ochi.Am auzit ca vor sa divorteze de abia peste 4 ani.Dar mama nu poate cu un salariu de 2000 sa intretina 3 pers( eu, fratele meu si ea).La scoala pe clasa a 8 am primit bully din cauza ca ma placea iubita cuiva.De atunci sunt foarte foarte retras si introvert.La scoala simt ca sunt considerat gay din cauza ca nu am chef sa vorbesc cu nimeni.Cu notele nu am probleme la nimic (pot sa iau 10 oricand la orice).Dar ma impiedica psihicul.Cand vin acasa cat de cat fericit de la scoala aflu ca mama iar s-a certat cu tata.Am inceput cam de 1 an sa beau ceva mai serios (in fiecare zi aproape beau 1 l si ceva de bere).Nu stiu ce sa fac, nu pot sa ma concentrez la nimic, numai la probleme.Am vrut sa strang bani pentru inmormantarea mea si dupa sa ma omor ca sa nu-i bag pe parinti in datorii si mai mari.Si sa nu apara prostia de telefonul copilului aici ca nu vreau sa vorbesc cu ei.Nu vreau alte probleme. Daca e cazul vorbesc doar prin mesaje aici.

7 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Și mama ta de ce nu ia măsuri?
Tu de unde ai bani să bei în fiecare zi? Nu e bine, având situația pe care o ai ar trebui să renunți la acest viciu.
La școală zici că poți să iei 10 la orice și oricând dar te împiedică psihicul. Iar nu e bine.
Dacă întradevăr poți să iei note mari atunci învață, să fii primul la învățătură din clasă iar după ce termini liceul poți să faci o facultate. Iar dacă ai note mari poți să optezi pentru o bursă de merit.

| IonutPetre12 explică (pentru Andreeush):

Am 300 de lei alocatia si am 10 lei pe zi, 5 lei i dau pe 2 beri

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Fa reclamatie la politie,din moment ce a lovit-o in ochi si a facut operatie ai probe,ce face el e mai mult decat suficient sa il dai in gat,daca ei nu vor sa divorteze fa tu ceva,pentru ea,pentru fratitu si pentru tine,mama ta nu face bine,trebuie sa scapati de nenorocitul ala pentru voi,altfel vei avea mai mult de suferit,doar nu vrei sa ajungi ca el,poate chiar mai rau, consider ca ti-a facut destul rau tie si celolralti din familie, daca aveti apelati la rude, bunici, matusi din partea mamei!
Ai grija de tine!
MULTA SANATATE!

| IonutPetre12 explică (pentru Doarunaltutilizator):

Daca spun politiei zunt 2 variante
1. Puscarie
2.Ramanem cu el si daca afla ca am spus ceva cred ca ramanem mai putini de 3.
Are ceva probleme la cap sigur findca o asteapta pr mama pe cutitul, se preface ca il ascute, o tot ameninta ca o omoara

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru IonutPetre12):

Trebuie facut ceva,vecinii pot fi declarati ca martori,ma indoiesc ca nu e unul care sa n-auda ce e acolo,trebuie sa fie cineva la care sa apelati,nu se poate!
Eu zic ca intai cand nu e el acasa,faceti-va bagajele,luati ce e necesar, duceti-va undeva, nu-i raspundeti nici la telefon, nu-i spuneti nici unui cunoscut de al lui unde mergeti, apoi sunati la politie.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Ana7807820 a răspuns:

1. Cere sa ti se dea bursa
2. Cere ajutor de la profesori, cunostinte dragi etc.
3. Denunta-l pe taica-tu la politie, se vede ca e un psihopat si jumatate care merita ani grei de puscarie, fara suparare
4. Gaseste-ti niste prieteni cu care sa iti petreci timpul si sa fii mai fericit, stiu din experienta ca, in evenimentele de acest fel, daca nu ai un prieten caruia sa ii spui tot si sa plangi pe umarul sau, poate sa duca la innebunirea ta! Si nu glumesc chiar deloc!
Lasa-te de baut, prea multa bautura duce la distrugerea creierului!
Daca te mai ataca verbal la scoala vreun bastard, spune-i si tu niste cuvinte, dar nu il bate pentru ca poti ajunge la director.
Daca ai nevoie de sfaturi, te rog sa imi dai Facebook-ul tau intr-un mesaj pe site-ul asta.