| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie urgentă de niște sfaturi, nu știu. Mă simt extrem de rău.

Ca sa înțelegeți mai bine situația trebuie să vă precizez faptul că părinții mei sunt în străinătate și că eu locuiesc cu bunica mea.

Bun deci, de curând a venit sora bunicii mele in țară și de când a venit am început să ma simt mai rau de cât mă simțeam înainte să vină, deci efectiv de când a venit, se ia de aspectul meu, de ce fac, de tot și îmi repetă aceleași lucruri de o mie de ori în fiecare zi și îi bagă la mama în cap numai prostii despre mine.

Acum 2 zile s-a întamplat un eveniment neplacut.
Eu toata vacanța am stat la bunica mea, obligata pentru a mă despărți de toți prietenii mei și să nu mai ies afara, adica nu e ca și cum mama nu le-ar fi făcut probleme prieteniilor mei si toate cele. Dar revenind, eu așteptasem zilele orașului cu sufletul la gura ca să mai ies și eu afara (eu cand eram în orașul meu acasă, ieșeam mereu și eram o fire foarte sociabilă) pentru că nu mă lăsa sa ies mai deloc afara. Bun, am mers toate 3 a doua zi și sa va explic cumva mai pe scurt. Le-am tot stricat la cap să mergem, pentru ca pana mea toată lumea mergea și am mers, când am ajuns acolo, m-am dat pe ceva carusel și dupa am mers spre scena și ele voiau să se pună jos pe o bancă, ne-am pus, nimeni nu zicea nimic, doar ne uitam, vreau sa mai precizez faptul că nu mă lasă sa plec fară ele niciunde și chiar daca mi-aș fi dorit sa merg mai aproape de scena nu m-ar fi lăsat, ok, apoi am zis haideți sa mergem mai spre scena și să ne distrăm, iar ele refuzau si se răsteau la mine, dupa ceva timp ne-a intrebat sora bunicii mele daca vrem sa ne ia ceva de mancare, bunica a refuzat, eu i-am zis ca vreau sa ne ducem sa imi iau ceva vata pe bat pentru ca mna imi era pofta apoi cand a auzit, a tacut si n-a zis nimic, apoi dupa 10 minute intrebasem, daca mai mergem si ele tot ziceau, mai incolo, dupa 20 de minute iar intreb, mai incolo, dupa 10 minute iar intreb si se rastesc la mine si ma jignesc, apoi dupa a nu stiu cata incercare au zis mergem dar dupa plecam ca ma strici de cap, asta pe un ton amenintator, am zis ok, oricum nu faceam nimic. Pana la urma mi-am luat niste gogosi turcesti si tot drumul ma tot jigneau, tot vorbeau despre mine si nici nu vreau sa ma mai gandesc si pana am ajuns la o banca in apropiere de unde se tinea festivalul si a zis sora bunicii mele sa ne oprim ca sa fumeze o tigara, ne-am oprit si tot vorbeau intruna despre mine si ma jigneau, apoi ca sa nu mai fiu jignita am comentat si eu, dar nu le-am jignit sau ceva si a spus sora bunicii mele ca imi baga tigara pe gura de mai zic ceva, pana m-am enervat si am dat cu gogosile si am spus, da-te-n stiti voi, pentru ca efectiv nu mai puteam de nervi, mna si dupa incepe oarecum "calvarul".
Sora bunicii mele a inceput sa ma injure, bunica mea mi-a tras o palma peste gura cat a putut ea de tare, in vazul lumii, n-am facut nimic, a inceput sa ma stranga de maini pentru ca am vrut sa plec acasa si ma tot brusca pana am inceput sa strig, mi-a pus mana pe gura, apoi a inceput sa ma stranga de gat si sa dea in mine, apoi cand am reusit sa scap am fugit, dar dupa m-am intors pentru mama si rea alegere am facut, mda si cam asta a fost evenimentul ce a stricat tot.

I-am spus la mama adevarul, nu stiu daca m-a crezut sau nu pentru ca ea mereu o crede pe bunica mea si totusi ele fiind doua, probabil pe ele le-a crezut. Si de atunci n-am mai vorbit cu nimeni, decat cu mama. Iar azi am zis ca mai e doar o saptamana pana plec acasa si a zis ca doua ca mai stau si cand am auzit, m-a bufnit plansul si nervii pentru ca ea mi-a promis ca stau pana in 1 sept. Si i-am inchis telefonul, apoi a sunat-o pe bunica mea si apoi toate s-au rastit la mine si ca nu plec niciunde si ca nu fac ce vreau eu.

Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi, eu am incercat de o mie de ori sa vorbesc cu mama despre chestiile astea, dar totul a fost in zadar, va rog, am nevoie de ceva sfaturi, pentru ca nu mai pot.

8 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Complicata situatia.
De ce nu suni la Telefonul Copilului? E gratuit.
http://www.telefonulcopilului.ro/

| aanaaaaxqq a răspuns (pentru LPCTSTR):

Daca voiam sa ajung la casa de copii, o faceam de mult, dar eu am cerut niste sfaturi, nu stiu ce sa mai fac cu mama cum sa le mai explic sa inteleaga

| LPCTSTR a răspuns (pentru aanaaaaxqq):

Te-am trimis cumva la casa de copii?
Ei sunt acolo pentru a vorbi cu oricine, macar incearca.

| mentholinks a răspuns:

Pai tu unde locuiesti normal si cu cine?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| cristian200313 a răspuns:

Mai bine suni la Telefonul Copilului...
Pacat. Trebuia sa fugi de acolo de mult, puteai sta la un prieten/a ceva, eu daca locuiam cu bunica mea si imi facea mie asa, plangere la politie si ma mut singur, nu-mi pasa ce zice parintii mei...
Bunica ta nu are voie sa te loveasca atat timp esti adulta, esti prea mare... Cati ani ai?

| idkkkkkk a răspuns:

Eu zic sa te duci la mama unui prieten peieten in care ai incredere si sa spui tot ce se intampla. Poate te ajuta!

| Adelina28482 a răspuns:

Poți suna la telefonul copilului. Nu-ți fie frică, la orfelinat nu ajungi.
Dacă nu rabdă.
După tine se vede că ai multă răbdare.Nu vorbi cu ele, fă ceea ce iti cer, când te jignesc, fugi de acolo și gandeste-te la ceva mai frumos.Fii mai indiferentă, nu merită.
Succes și răbdarehappy