| Ceriik a întrebat:

Am nevoie urgenta de un mic sfat.Cred ca de doua ore plang in continuu.Am 15 ani si as vrea si eu sa merg intr-un club unde se strang persoane de varsta noastra, cum fac toti prietenii mei si nu sa mergem mereu, o data la o luna sau mai rar.Parintii nu vor sa ma lase, pentru ca ei cand erau de varsta mea nu aveau prieteni si stateau pana tarziu sa invete, iar eu chiar nu sunt asa. Simt nevoia sa ma mai distrez, iar nici prietenii mei nici parintii nu ma inteleg. Prietenii spun ca nu stiu sa mint, ca nu stiu sa ma distrez si incep sa-i pierd. Nu stiu ce sa fac, parca as astepta sa se culce toti, iar apoi sa plec pe ascuns, da mi-e frica sa nu se auda usa. Ce as putea face?

9 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Daca neincrederea lor de acum te macina, sa vezi ce urmari, consecinte o sa aiba ideea cu plecatul pe ascuns daca o vei pune-n practica; te va urmari mai mult decat crezi. Practic le dai dreptate in legatura cu neincrederea si o noapte incalcand reguli nu merita pretul.
Ramai sincera si deschisa fata de parinti, in primul rand, nu-i minti des, nu le ascunde lucruri, acorda-le timp, caci parerea lor nu o sa se schimbe peste noapte, insa le poti dovedi ca esti in stare sa ai grija de tine o jumatate de noapte, fa-le cunostiinta cu prietenii tai, pentru ca ai tai sa stie cu cine umbli, cu cine vei fi si astfel te apropii mai mult de ceea ce vrei. Inteleg ca vrei sa te distrezi, insa si parintii au dreptatea lor; cat despre prietenii tai, acestia trebuie sa inteleaga, nu sa te condamne.
Munceste pentru ceea ce doresti, ca sa stii ca meriti, si apoi spune-le parintilor ce crezi, insa nu reprosandu-le, ci incercand sa prezinti faptele privite prin ochii tai.

| AlxMro a răspuns:

Reproseaza-le intr-un mod cat mai placut -cu zambetu pe buze- " Imi pare rau ca nu aveti incredere in mine. Insa o sa devin matura, o sa invat ce e bine si ce e rau. O sa am proprii mei copii si din ce am invatat pana acum prin prea stricta voastra educatie eu o sa le dau copiilor mei mai multa libertate si nu in sensul rau la care va ganditi. Stiti... daca as vrea sa incalc bunul simt si sa fac ce nu se cuvine de la 18 ani sunt libera sa fac. Nu credeti ca este in zadar sa ma chinuiti in felul acesta?". Cred ca functioneaza daca le spui cuvant cu cuvant ceea ce am citat mai sus. Succes.

| ButterflyGy a răspuns:

Nu fa prostia asta. Tot asa ma tineau si parintii mei din scurt si eu eram si mai revoltata. Dar iata ca am ajuns sa am familia mea, o cariera de care sunt multumita, si daca ma uit in urma imi dau seama k n-am pierdut nimic daca am ratat cateva iesiri cu gasca. Cei de atunci, sunt azi nu intr-o situatie prea buna. Ai toata viata in fata, si o sa ai timp sa le faci pe toate.

| CoCoMona a răspuns (pentru ButterflyGy):

Perfect! Acelasi sfat l-as da si eu, deosebirea este ca pe mine nu m-au tentat cluburile si n-am avut probleme de genul asta. In plus, nu esti la varsta in care sa poti decide ce-i mai bine pentru tine, parintii tai stiu mai bine, eu, la fel ca si interlocutoarea mea, observ diferenta dintre ceea ce sunt (cariera etc.) si ceea ce au ajuns cei care umblau prin cluburi de la varste fragede... tu ce ai alege?

| keikop119 a răspuns:

Plecatul nu este o idee prea buna, si chiar stiu cum te simti. Dar sincer vorbind, ce fel de prieteni sunt astia? Sa te judece ca nu stii sa... minti?!
Crede-ma, parintii iti vor numai binele si stiu cateodata nu te inteleg dar, gandeste-te prietenii astia te pot lasa balta foaaaarte repede dar parintii iti vor fii mereu aproape.
In fine, cel mai bine ar fi sa te descarci si sa stai un moment sa iti linistesti gandurile.

| iuliamo a răspuns:

Stiu eu un club din care fac si eu parte...Este BIBLIOTECA:dhappy

| CoCoMona a răspuns (pentru iuliamo):

Si e super, asa-i? profitati de clubul asta, caci veti ajunge la o varsta cand nu veti mai avea timp... mie mi-a placut enorm de multhappy.