| oo4099 a întrebat:

Am niste intrebari:

Situatia e cam asta: Un minor cu buletin cu un parinte in strainatate si celalalt in tara. Poate sa ajunga minorul la parintele din strainatate? Adica poate fi facuta un fel de procura chiar daca un parinte nu e in tara? Trebuie facut un act de catre parintele din strainatate(un pret estimativ)?
As aprecia enorm un raspunshappy

2 răspunsuri:
| EmiliaWho a răspuns:

Eu cred ca este nevoie doar de semnatura parintelui din tara pentru a-l putea vizita pe celalalt, dar eu stiam ca un minor nu poate parasi tara din care provine fara un adult insotitor.

| oo4099 explică (pentru EmiliaWho):

Minorul a mai parasit tara cu o procura semmnata de ambii parinti din tara si a mers cu unul dintre ei.winking