| ArisTOTelx a întrebat:

Am o frica de depresie.
Când ma gândesc la ea sau nu neaparat, îmi vin gânduri automate legat de asta.
Și mi-e frica ca gen dacă o sa fiu in depresie o sa fie rău, ca au fost cazuri de suicid cum scrie și in Wiki despre ea și nu vreau sa ajung acolo Doamne fereste, deci pur și simplu simt ca ar fi un capăt de lume dacă o sa fiu ceea ce nici nu vreau și mi se pare groaznic sa fiu in depresie de aia sper și mi-e frica totusi sa nu fiu.
Poate anxietatea își face prezenta
Și mai am o frica, schizofrenia ceea ce am auzit ca e mai grav, un nivel mai mare decât anxietatea și ca e foarte gravă și ma gândesc ca poate am schizofrenie sau o sa ajung la așa ceva, am tot feluri de filme și mi se schimba starea imediat când ma gândesc așa după ce îmi vin gânduri cuvântul depresie ca sa zic așa știind ca e gravă și de schizofrenie și ca nu mai poți sa scapi de schizofrenie și chestii și ma gândesc ca poate nici anxietatea nu mi-a trecut, am fost și la psiholog vreo 4-5 ședințe pentru anxietate, mi-am revenit dar tot simt o frica ca poate mai am anxietatea.
Frica de :
Depresie
Schizofrenie
Anxietate ( ca încă mai am, știu ca ma simt bine dar ma refer in sensul ca am anxietate și o sa îmi devină o schizofrenie ca sa zic așa )
O morala buna va rog, ca doar așa îmi trece nu cu susținere/motivatie scurta sau ce ca o sa pot sau ceva.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa nu-ti mai fie frica de depresie, anxietate samd, iti propun SA NU TE MAI GANDESTI NICIODATA la ele!
Cu cat te gandesti mai des la ele, cu atat risti sa pici in ele.

Alege numai chestii pozitive si frumoase, la care sa te gandesti si vei vedea ca vei fii fericita si linistita.

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

De ce nu îți cauți o activitate?
În felul acesta nu o să te mai gândești la astfel de lucruri.

| Eireann a răspuns:

Are cineva din familia ta schizifrenie? Probabil ca nu. Are o component genetiva destul de important. Dar chiar si asa, exista tratament care tine simptomele sun control si oamenii cu schizifrenie pot duce vietii aproape normale.
Depresia e mai complicata dar in foarte multe cazuri ea e doar un simptom Al unei alte probleme, o problema care se poate rezolva: hipotoroidism, deficienta de vitamina D, dezechilibre hormonale (depresia post partum de exemplu). Te-ai fixat pe astea 2 desi sunt sute mult mai rele si incurabile.

| xeum a răspuns:

Asta se intampla cand citesti toate prostiile de pe internet si pui botul. Ideea e ca grijile si stresul automat vor conduce la alte boli, chiar si diabet pe sn si se poate ajunge la insulina. Nimeni de aici nu-ti poate scoate tampeniil din cap, din fericire psihiatru va putea sa te ajute.