| EUnuTUsauRESTUL a întrebat:

Am o intrebare ciudata. URASC limba germana, totusi locuiesc in Germania. Imi este foarte dor de persoanele din Romania. Sunt de 2 ani aici si nu imi pot face prieteni.Nu stiu de ce fel de sfaturi am nevoie...

9 răspunsuri:
| Siimiiiiii a răspuns:

Si eu locuiesc de 2 ani in Germnania si nici eu nu imi pot face prieteni germani, la scoala nu prea vor sa vorbeasca cu mine... sincer nu as avea ce sfat sa iti dau... dar te asigur ca nu esti singura/singurul careia i se intampla asa.

| EUnuTUsauRESTUL explică (pentru Siimiiiiii):

Mersi! Ma simt mai bine cand stiu ca nu sunt singura.

| Siimiiiiii a răspuns (pentru EUnuTUsauRESTUL):

Nu te supara daca te intreb dar pe unde mai exact stai in Germania?

| EUnuTUsauRESTUL explică (pentru Siimiiiiii):

Nu ma supar.In Augsburg.Dar tu?

| Siimiiiiii a răspuns (pentru EUnuTUsauRESTUL):

Eu locuiesc intr-un sat Schöppingen, este la vreo 100 km de Dortmund big grin

| Dianatips a răspuns:

Faptul ca spui ca urasti limba germana e doar un fix de-al tau, incearca sa o vezi ca pe oricare alta limba vorbita, si incearca sa o inveti incet incet, eu o invat de de la varsta de 5 ani, si acum am 20, dar te asigur ca nu e mai grea decat romana! happy
Daca ai sti limba ai putea socializa mult mai usor

| EUnuTUsauRESTUL explică (pentru Dianatips):

Stiu limba aproape perfect, dar totusi o urasc.De socializat as putea, dar mai bine nu vorbesc decat sa vorbesc in germana.

| Dianatips a răspuns (pentru EUnuTUsauRESTUL):

Atunci e doar incapatanare din partea ta.
Cunosc multe persoane care spun despre nemti ca sunt oameni reci, distanti, dar am fost in Germania si cunosc si persoane care locuiesc acolo si mi-au demonstrat contrariul happy

| EUnuTUsauRESTUL explică (pentru Dianatips):

Inca nu am cunoscut asemenea persoane.Totusi mai caut, sunt sigura ca exista.