| AlexDorinel a întrebat:

Am o mare problema.

Maine e sedinta cu parintii si se vor arata notele din catalog si din simulari.

De simulari stiu parintii dar de notele proaste nu stiu.

Ca idee, note proaste am:4 la istorie, 5 engleza, 6 chimie.

Ce sa fac?

Deja mama m-a luat cu amenintari:"Vad eu maine ce note mai ai, toata vara o sa stai si o sa faci teme si deloc calculator, cand toti copiii o sa se joace, tu o sa stai si o sa faci teme".Mi-a mai zis ca daca nu intru la mate info...

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Băăă! Sa-ti asumi raspunderea pentru aceste note.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să îi spui tu de notele pe care le ai.
E mai rău dacă află la școală.

| Plato a răspuns:

Ce sa faci? Sa inveti.
Cat despre situatie, mai bine spune-i tu, scapi mai usor decat daca afla de la scoala.

| gogu220 a răspuns:

Băăăăăă
Ai băgat-o pe mânecă băăăăă.
Lasă că intri la chimie.

| danaieladaniela a răspuns:

Eu zic sa ii spui mamei tale adevarul, si iti recomand ca pe viitor sa inveti happy

| Mynameis93 a răspuns:

Păi tot ce poți să faci e să le spui adevărul. Nu ai ce să mai faci

| Trioda a răspuns:

Hmm.
se pare ca varianta ''cand toti copii o sa se joace, tu o sa stai si o sa faci teme'' este cea mai plauzibila in cazul tau! happy
.
Hai sa vedem si partea plina a paharului, privind situatia ta scolara!
Totusi notele tale sunt relevante, deci poti recupera.

-- Istoria presupune memorare, 4 inseamna ca deaja ai notiuni, insa nu sunt fixate bine, deci trebuie citie si rascitite lectiile.
--Engleza deaja ai 5 daca mai recitesti putin sari de 7.
--Chimia..deaja esti AS cu putina atentie si studiu...cati dintre colegi au 6 la chimie si nu 5 sau 4.3 etc..deci reciteste atent lectiile.
Esti in stare de rezultate superioare,insa trebuie din partea ta o idee de concentrare si atentie mai multa si schimba metodele de invatare,poate acolo gresesti cu ceva, de exemplu.
Acum invat la Istorie...
inchizi orice te-ar putea abate de la studiu gen :consola de jocuri., calculator, telefonul pe mute, usa baricadata, pisica afara..si desigur gandurile tale vor fi la studiu etc..si incepi a repeta temeinic,vei retine usor citind lectiile,chiar inconstient vei retine.
Faci o pauza, apoi reiei la fel pentru celelalte materii cu probleme.
Succes
si nu uita, cand treci pe linga un maturator de strada, sa te gandesti ca acele utilaje si haine nu sunt pentru tine!
Poate el ar fi vrut sa invete, insa nu a avut sansa TA, sau invers a avut sansa si i-a dat cu piciorul!