| Anonim1324354657687980 a întrebat:

Am o mare problema. Nu mai suport sa traiesc in casa mea,efectiv nu mai pot. Va spun cu mana pe inima ca nu sunt un adolescent problema deloc,vin acasa la ce ora mi se spune,nu ies cu persoane necu oscute parintilor mei,le raspund mereu la telefon,u beau, nu fumez, la scoala am mereu cele mai bune note(am aut media 10 in gimnaziu),invat,merg la olimpiade,fac si ceva treaba prin casa si totusi mama mea este vesnic nemultumita. Am avut probleme cu ea de cand eram foarte mica,mai precis de cand am mers la scoala,atunci daca luam o nota mai mica decat FB primeam bataie. Am fost batuta mult timp,nimic extrem de grav, sa am rani sau ceva, dar cateodata mai imi ramaneau semne care durau 2-3 saptamani maxim,insa eu mereu am incercat sa fiu puternica si mereu mi-am spus ca mama mea pursi simplu nu stie cum sa reactioneze cand e nervoasa. Nu pot spune ca nu mi-a aratat si ca ma iubeste,poate sa fie si blanda si de treaba si mie sincer niciodata nu mi-a lipsit nimic din punct de vdere financiar, mereu am primit ce doream. Anul asta scolar am avut evaluarea nationala si la simulari nu am avut in rezultat exceptional(media 9, 27, fara cea din timpul anilor),mama mea era plecata din tara cand s-au dat rezultatele, dar cand s-a intors m-a batut foarte rau. Am muncit mult dupa-aceea si la examen am reusit sa iau 10, dar am facut totul sa o fac pe ea multumita si sa fie mandra de mine. Dupa examen mi-a promis ca o sa pot face ce vreau si tot felul de alte lucruri. Si am iesit mult pe afara am stat doar pe telefon, insa ea nu mi-a reprosat niciodata nimic, ba chiar m-a incurajat. Azi m-a rugat sa pun niste haine la spalat si am facut imediat ce mi-a zis pentru ca stiam ca intarziase sa se intalneasca cu o prietena. Dar s-a razgandit si m-a pus sa scot 2 perechi de blugi din masina,ca le spala cu alte haine si eu am facut asta,dar din greseala am scos una dintre perechi pe care nu trebuia si am lasat-o pe cea despre care imi zisese ea acolo. Si a inceput sa imo faca o criza ca nicioadata nu sunt atenta,ca niciodata nu fac nimic,ca ea mereu face totul pentru mine(desi nu este adevarat tot ce tine de mine mi le fac singura,ca sa o nu o mai deranjez pe ea) si ca cica nicioadata nu fac ce imi spune ea. Recunosc ca mai comentez si eu dar azi chiar facui imediat ce ma ruga,fara sa zic nimic. Si dupa a inceput sa urle la mine si sa ma loveasca si sa imi reproseze o gramada de lucruri dintre care ca toata ziua stau pe telefon si ca tot ce vreau e sa ies. Si eu i-am zis ca vreau si eu sa ma simt bine dupa examen si dupa ea a schimbat subiectul. Eu i-am exicat ca pur si simplu am confundat perechea aia de blugi si nu mi-am dat seama,dar ea nu ca cica eu nu am fost atenta ca ma durea undeva ca erau blugii ei si de-aia si urla la mie si ma lovea ca o descreierata. Dup-aia a plecat si a trantit usa dupa ea; dar mai intai mi-a spus:"Aduna-te si tu. Daca te mai prind o data cucapul in nori sau ca nu faci imediat ce ti-am spus,te joc in picioare". Si de atunci plang incontinuu si nu mai pot,serios. Mereu incerc sa o multumesc pe ea,dar niciodata nu e de ajuns. Sa nu imi spunetsa vorbesc cu ea,pentru ca i-am explicat de o mie de ori si mereu inreutatesc situatia si face si mai urat. Eu n umai suport sa trec cu vederea comportamentul ei,va jur ca incefc sa nu o enervez si merru fac tot ceea ce tine de mine, dar ea mereu gaseste motiv de cearta. Sincer, vreau sa o fac sa sufere la fel de mult cum am suferit si eu in toti anii astia. Va rog sa imi dati sfaturi ceva orice ma poate ajuta. Multumesc.

8 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Mama ta exagereaza foarte mult, extrem de mult.
In viata faci ce vrei si te implici cat vrei in ceea ce tine de studii.
Nu sunt de acord cu parintii care isi forteaza copii si mai ales i obliga sa urmeze un drum care lor nu le place.
Pana la urma e maicata, iti inteleg intentia dar totusi...
Cand vei fi majora, poti sa-ti iei viata in proprile maini si sa pleci de acolo si sa faci ce vrei.
Asta daca crezi ca te descurci.
Asta o va face sa regrete, te asigur.

| Anonim1324354657687980 explică (pentru ROB3RT89):

Nu o va face se regrete deoarece ea stie de foarte mult timp ca eu voi merge la facultate in strainatate(asta este complet decizia mea) si a fost perfect de acord. Cum eu teemin liceul la 18 ani e ca si cum as pleca de acasa, doar ca pentru studii.

| Freya1 a răspuns:

Uneori parinti ca sa le fie copiilor bine sau lor mai usor sa ii creasca incearca sa ii ambitioneze sau sperie sa ia note mari sa se tina de treaba sa invete anumite lucruri dar uni fac asta total gresit.Cu bataia nu se rezolva nimic nici cu urlete si tipete.Stiu ca nu poti vorbi cu ea dar cand mai tipa la tine spune-i ca in curand o sa pleci si nu o sa fi sprijinul ei cand o sa aiba nevoie explica-i totusi ca nu se face asa si las-o in pace.Nu tipa si vorbeste pe un ton calm se va simti vinovata iar din punct de vedere a scoli tu invata cat poti si tine de tine ca ai o viata nu trebuie doar sa tocesti cartile alea daca face isteri las-o asa sa faca si tu fa tot ca tine sa inteleaga ca aia e limita.

| Nemessys a răspuns:

Imi pare rau sa te informez, dar momentan nu poti face nimic decat sa o mai suporti inca cativa ani si cand ai posibilitatea, sa te muti si sa scapi naibii de ea. Nici eu nu as suporta sa am asa parinte, insa este pe jumatate cum ai descris tu.
Ce ai putea sa faci? Ei bine, ai noroc daca spui ca este si uneori mai blanda. Ce ari sa o prinzi intr-un moment de genul asta si sa porti o discutie cu ea. Ai grija sa nu o enervezi si sa-i vorbesti calm. Spune-i tot ce te deranjeaza si roag-o sa fie mai calma.
Cat despre invatat. Vai de mine, nu imi vine sa cred ca-ti cere asta. Dar sunt si eu curios de o chestie... ea cat de bine a invatat? A avut numai de 10, nu? Ok. atunci unde-i averea?
Ce vreau sa zic cu asta? Ei bine, cica daca ai note foarte mari si studii multe, vei ajunge ceva in viata. Pe dracu. In ziua de azi, cand vine vorba de salariu, nu se vede diferenta intre unul care in bac ia 7 si altul care ia 10. DECI NU SE VEDE. Nu te duci tu la un loc de munca, iti cere diploma si daca ai avea 10, iti da 3000 de lei dar daca ai avea 7, iti da doar 1000. Nu se face asa. Notele nu au absolut NICIO VALOARE! Niciuna. Tu trebuie sa inveti doar pentru bac, atat. Stiu ca poate iti este greu sa o convingi cu chestia asta, insa intreab-o ce ti-am zis eu. De ce te pune sa inveti ca un robot? De ce daca iei un 9, te bate? riposteaza. NU ARE MOTIV SA TE BATA! E un simplu 9... nu moare nimeni daca iei 9. Sau 8. Si dupa cum am spus, daca ea a facut asa. unde-i averea? Deci. efortul asta, dupa parerea mea mi se pare chiar inutil. + ca sunt convins ca invatatul iti ocupa putin mai mult timp.
Cat despre razbunare. daca o sa porti discutia aia cu ea si nu o sa fie de acord, atunci fa-o. Merita... Si nu esti rea daca faci asta, esti corecta. Adica. stai putin, ea iti face copilaria un calvar si dupa tu sa fii draguta cu ea? Nu. faci exact ce ti-a facut si ea. Ai grija de ea, cu un ban cu ce mai are ea nevoie si pa pa. Mai mult de atat nu merita. Eu asa as face in locul tau. Ma doare undeva daca e mama... Nu as fi un om rau daca as face-o.

| Anonim1324354657687980 explică (pentru Nemessys):

Stiu ca din exterior pare ca mama nu ma oubeste si doar vrea sa traiasca prin mine si alte chestii dar eu stiu ca de fapt ea doar imi vrea binele. Nu incerc sa ma laud sau ceva, crede-ma, dar motivul pentru care este asa exigenta cu mina la inevatatura este ca sunt un asa zis copil "supradotat". Adic de cand eram moca inbatam lucruri mult mai repede ca altii, la 1an jumate vorbeam fluent si desi nu am stiut sa scriu si sa citesc pana la 5 ani am invatat sa fac lucrurile astea intr-o saptamana. Mama m-a dus la tot felul de teste si toti au spus ca am un IQ mult peste medie si mamei mele ii este acum probabil frica sa nu ma pierd. Nu vrea sa dau impresia ca sunt un geniu, pentru ca nu sunt in niciun caz, dar daca inteligenta nu este cultivata se pierde. Eu din fire sunt o persoana foarte lenesa, nu am facut nimic in clasa a 8-a iar dupa simulari nu lucram ceva extraordinar. Mama mereu a fost ambitioasa si este si pentru mine, eu nu sunt competitiva decat la ceea ce ma intereseaza. In plus si medicii i-au spus ca acei copii ca mine nu prea au ambitie si tind sa se bazeze doar pe inteligenta si trebuie un pic impinsi de la spate pentru performanta, dar cred ca mama a dus lucrurile astea la extrem.

| Harlab_Liana_1998 a răspuns:

Nu o fa sa sufere. Asta te va face un om mai rau si s-ar putea sa se rasfranga asupra ta. Spune-i tatalui tau si daca nici asta nu merge, spune-i ca te muti la bunica ta.

| GreenOrange a răspuns:

Cel mai bine suni la protectia copilului

| NutuXman a răspuns:

Ai insta?