| StephanyBelly a întrebat:

Am o nelămurire. Cam de prin noiembrie, am început sa am o perioadă de 3-4 zile care prezintă anumite simptome: greturi, dureri de ovare, apariția cosurilor, sensibilitatea sanilor. In fiecare luna se desfășoară aproximativ in aceeasi perioada cu aceleași simptome. Luna trecuta am mai avut un simptom: secretie vaginala abundenta. Mi-a trecuta impreuna cu perioada. I-am mărturisit prieteni mele căreia i-a venit menstruatia si mi-a zis ca si ea avea aceste perioade înainte de prima menstruatie. Mi-a zis ca menstruatia ii durează cat a durat si acea perioadă. In ultima perioada am început să mă dezvolt din ce in ce mai mult. Ce inseamna aceasta,, perioada"? Are legatura cu pubertatea si cu apropierea menstruatiei?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La pubertate se intampla multe modificari hormonale dar si fiziologice. Apar: menstruatia, secretia vaginala mai abundenta in perioada ovulatorie si mai putina in celelalte perioade.
Apar durerile de sani, care sunt strans legate de modificarile hormonale lunare, durerile de ovare (pelviene) inainte de a veni emnstruatia samd.