| Dany00048 a întrebat:

Am o prietena care este abuzata de tatal ei(fizic si verbal) ea nu vrea sa il denunte la politie pentru ca ar ramane singure neavand alte rude, iar ea avand 16 ani. Cred ca are nevoie de tutela cuiva peste 18 ani.Ce poate face ca sa isi opreasca tatal? Sau orice alte solutii sunt bine venite

11 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dar mama ei de ce nu intervine?

| Dany00048 explică (pentru Andreeush):

Este recăsătorita si plecată din tara si nu are interes fata de ea

| ywar a răspuns:

Si foarte posibil ca ea insasi sa devine o abuzatoare... Abuzatul devin abuzator. Asta daca nu-i ia Dumnezeu mintile intr-o zi si baga un cutit in gatul lui sau ii ia maul cu un ciob de sticla. S-a mai intamplat. Sunt de neimaginat lucrurile si faptele prin care trece un om in cursul unei existente.
Politie. Flagrant etc... nu stiu ce i-ar fi de folos. Poate niste rugaciuni pentru tatal ei sa-l imbuneze Dumnezeu sau sa-l ia.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Incurajeaza-o sa stea de vorba cu noi. Vrem sa o ajutam.
Poate primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul ei de discutii cand se confrunta cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poate afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care se confrunta reprezinta subiecte delicate si s-ar putea simti in largul ei mai degraba in mediul online, indrum-o sa ne scrie la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poate primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

In plus, daca doresti sa o ajuti, poti lua legatura cu noi in momentul cand esti cu ea.

Asteptam sa ajutam!

| Dany00048 explică (pentru 116111 TelefonulCopilului):

De cate ori incerc sa apelez la voi imi închideți in nas

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns (pentru Dany00048):

Nimeni nu inchide telefonul, dar daca nu reusesti sa intri in contact cu noi, descarca aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

| eckblume a răspuns:

Fata nu are mama? Aceasta ar trebui sa discute cu sotul sau, sa il faca sa inteleaga de vorba buna ca nu este normal ceea ce face. Cunosc un caz asemanator. Mama fetelor a depus plangere impotriva lui, iar omul daca mai ridica palma intra la inchisoare (si nu le-a mai batut). Problema e ca nu stii cum reactioneaza tatal fetei. E foarte vulcanic sau poate intelege daca devine serioasa situatia (politia vine si il baga la inchisoare).
O solutie ar fi: cand acesta e in toane bune, fata sa vorbeasca cu el, sa ii spuna sa nu mai aiba acest comportament. Nu merita nimeni sa suporte abuzurile cuiva... oricine devine traumatizat din cauza asta. Daca as fi mama lor si as avea un venit decent as divorta de el.

| Dany00048 explică (pentru eckblume):

Nu are mama, ce sa fac? sunt disperat

| Patronu1 a răspuns:

Dacă nu are 18 ani, da are nevoie de tutela, asta e nașpa la sistemul din România. Și chiar și după 18 ani, sincer nu cred ca o sa se poată descurca fără tatăl ei pentru ca e greu sa îți faci un trai în ziua de azi, presupun ca tot tatăl ei o întreține. Cred ca cel mai mult poate sa facă e sa plece de acasă câteva zile și sa doarmă la un prieten (dacă nu chiar la tine), sau sa sune la protecția copilului, dar sa nu crezi ca o sa rezolve prea multe, în rest nu prea are cum sa se descurce fără el. Ce urata a ajuns sa fie lumea in care trăim, sa fi dependent de o persoana care te abuzează... Sa ii transmiți multă bafta.

| Dany00048 explică (pentru Patronu1):

Dar asta ne o solutie permanentă, am nevoie sa rezolv problema cu tatal ei permanent

| Dany00048 explică (pentru Patronu1):

Asta e o soluție temporara, eu am.nevoie de o solutie permaneta pentru tatal ei